Jak podał w poniedziałek GUS, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym (tzn. w cenach stałych) wzrosła w grudniu o 8 proc. rok do roku. Na pierwszy rzut oka to nie najgorszy wynik. W listopadzie jednak sprzedaż wzrosła aż o 12,1 proc. rok do roku, a ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie szacowali, że w grudniu zwiększyła się o 9,4 proc. rok do roku.
W listopadzie skokowemu wzrostowi sprzedaży sprzyjała niska baza odniesienia sprzed roku (w listopadzie 2020 r. obowiązywały pandemiczne ograniczenia w handlu). W grudniu tego efektu nie było. Przeciwnie, baza odniesienia była zawyżona przez to, że w 2020 r. część przedświątecznych zakupów przesunęła się z listopada na grudzień. Z drugiej strony, w grudniu koniunkturze w handlu sprzyjać powinien korzystny układ kalendarza (więcej dni handlowych niż rok wcześniej).
W grudniowych danych najbardziej niepokojące jest jednak to, że po sprzedaż detaliczna oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmalała mocno – o 3,4 proc. - także w stosunku do listopada. Większą zniżkę sprzedaży miesiąc do miesiąca GUS odnotował poprzednio w kwietniu 2021 r., gdy handel był paraliżowany antyepidemicznymi ograniczeniami. Wcześniej do większych spadków obrotów doszło w marcu i kwietniu 2020 r. – również z powodu pandemii. W grudniu 2021 r. żadnych restrykcji jednak nie było.
Czytaj więcej
Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro — powiedział prezes NBP Adam Glapiński. To oznacza, że raty kredytów mogłyby skoczyć nawet o 80-100 proc. w porównaniu do października 2021 roku.
Ekonomiści z banku Pekao zwracają uwagę, że rozczarowała przede wszystkim sprzedaż dóbr trwałego użytku, takich jak meble i sprzęt RTV oraz AGD. W grudniu była ona tylko o 1,5 proc. większa niż rok wcześniej. „Możliwe, że słabe nastroje gospodarstw domowych w końcu znalazły odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży” – zauważyli analitycy z Pekao na Twitterze.