PKB Argentyny spadł w pierwszym kwartale o 2,6 proc. w porównaniu
z poprzednimi trzema miesiącami, po tym jak w końcówce 2023 r. gospodarka
skurczyła się o 2,5 proc. Kraj wszedł więc w techniczną recesję. Licząc rok do
roku, PKB zmniejszył się o 5,1 proc. w pierwszym kwartale, a średnio
spodziewano się spadku o 5,3 proc.
Jakie działania administracji prezydenta Javiera Milei doprowadziły do pogorszenia koniunktury w gospodarce?
Spadku aktywności gospodarczej doświadczyły najmocniej: budownictwo, przemysł i sektor sprzedaży detalicznej. Wciąż rosły natomiast rolnictwo i górnictwo. Wydatki kapitałowe zmniejszyły się w ciągu kwartału aż o 23,4 proc., sprzedaż detaliczna spadła o 8,7 proc., a stopa bezrobocia wzrosła do 7,7 proc.
Czytaj więcej
Od napaści Rosji na Ukrainę do Argentyny uciekło 35 tysięcy Rosjan. W minionym roku dostali rekordowo dużo pozwoleń na pobyt. To dzięki „turystyce w ciążowej”. Kobiety, które urodziły w Argentynie dziecko, szybko dostają obywatelstwo dla całej rodziny i mogą swobodnie podróżować bez wiz do 170 krajów, w tym do UE, Wielkiej Brytanii i USA.
Do pogorszenia koniunktury mocno przyczyniła się polityka oszczędności fiskalnych wdrażanych przez administrację prawicowego prezydenta Javiera Milei. Objęła ona władzę w grudniu i doprowadziła do dewaluacji peso o ponad 50 proc. wobec dolara, wstrzymała wiele publicznych projektów budowlanych oraz obcięła płace w budżetówce i emerytury. Od listopada do marca, płace realne w Argentynie spadły o 17 proc., co mocno przyczyniło się do spadku sprzedaży w supermarketach o 10 proc. w tym okresie.
Co udało się administracji Milei osiągnąć za cenę ostrych cięć fiskalnych?
W budżecie państwa po raz pierwszy od dwunastu lat pojawiła się nadwyżka. Była ona w pierwszych czterech miesiącach roku (ale z każdym miesiącem stawała się coraz mniejsza).