13 pakiet sankcji przeciwko Rosji. UE uderzy w aluminium i „części do lodówki”

Rosyjskie produkty aluminiowe są wśród towarów, które znajdą się w 13 pakiecie sankcji. Wspólnota chce też uniemożliwić dostawy dla rosyjskiej zbrojeniówki komponentów transportowanych w pozornie niewinnych towarach.

Aktualizacja: 23.01.2024 16:45 Publikacja: 23.01.2024 15:27

13 pakiet sankcji przeciwko Rosji. UE uderzy w aluminium i „części do lodówki”

Foto: GAVRIIL GRIGOROV / POOL / AFP

"Proces wytapiania aluminium wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej, a ceny energii stanowią aż 40 proc. kosztów produkcji. Zatem sankcje wobec rosyjskiego aluminium są kolejnym sposobem sankcji wobec rosyjskiej energetyki" - pisze Politico.

Czytaj więcej

Co zawiera 13 pakiet sankcji? Brukseli zostało mało czasu

Aluminiowe eldorado rosyjskich oligarchów

Według organizacji handlowej European Aluminium, która reprezentuje producentów ze Wspólnoty i opowiada się za zaostrzeniem ograniczeń importowych dla rosyjskich dostawców, poprzednie rundy sankcji pozostawiły nietknięte około 85 proc. rosyjskiego eksportu metali do UE. Prym wiodą tu koncerny rosyjskich oligarchów objętych sankcjami, m.in. Olega Deripaski (Rusal).

Bruksela ma nadzieję uzgodnić pakiet sankcji do przypadającej 24 lutego drugiej rocznicy inwazji Rosji na na Ukrainę. Pakiet 13 ma obejmować dodatkowe wykazy, dodatkowe ograniczenia handlowe i położenie kresu dalszej zdolności Moskwy do obchodzenia sankcji zarówno za pośrednictwem krajów trzecich, jak i przedsiębiorstw w samej Unii.

UE dojną krową Rosji

Politico zwraca uwagę, że Unia w dalszym ciągu jest dojną krową dla Rosji: Węgry i inne wschodnie kraje Wspólnoty sprzeciwiają się sankcjom nałożonym na rosyjski sektor nuklearny. Dostarcza on paliwa i odbiera odpady od siłowni atomowych m.in. w Czechach i na Słowacji. Na Węgrzech rosyjski Rosatom buduje obecnie dwa nowe bloki siłowni Paks.

Z kolei wiele krajów zachodu, w tym Niemcy, sprzeciwia się sankcjom na rosyjski LNG. Podczas gdy Niemcy zmniejszyły zużycie rosyjskiego gazu do 4 procent, inne kraje zwiększyły zakupy. Na szczycie listy największych unijnych importerów rosyjskiego LNG jest Hiszpania (kraj ten reeksportuje część tego gazu do innych krajów w Unii).

Ponieważ próby ograniczenia strumieni dochodów Rosji przyniosły co najwyżej mieszane rezultaty, Komisja Europejska skoncentrowała większość swoich wysiłków na przeciwdziałaniu obchodzenia sankcji nie w rosyjskim eksporcie, ale w rosyjskim imporcie.

13. pakiet sankcji przeciw Rosji — uszczelnianie lodówek

Unia wspierana przez USA, Japonię i innych sojuszników, chce uniemożliwić Rosji nabywanie komponentów, których Rosja nie jest w stanie wyprodukować, a które są jej potrzebne do zaawansowanej technologicznie broni jak np. samonaprowadzające rakiety. Członkowie Unii zgodzili się zakazać sprzedaży tego rodzaju sprzętu do Moskwy.

Jednak także w tym przypadku rezultaty były niejednoznaczne: obchodzenie przepisów w dalszym ciągu stanowi poważny problem — powiedział Gabrielius Landsbergis z Litwy.

- Musimy naprawdę przyjrzeć się tego rodzaju obchodzeniu sankcji. Trudność polega na tym, że niektóre z komponentów nie są objęte sankcjami, ponieważ mogą znajdować się w czymś, co na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem niewinne. Nazywamy to „częściami do lodówki”. A Rosjanie te przykładowe lodówki, sprowadzone legalnie, demontują, a następnie wykorzystują w produkcji zbrojeniowej - tłumaczył Landsbergis.

Ukraińskie sankcje transportowe ważne 50 lat

Na posiedzeniu 19 stycznia rada ministrów Ukrainy zatwierdziła propozycje nowych sankcji sektorowych wobec Rosji. W rozporządzeniu przewidziano 50-letni zakaz niemal wszystkich połączeń transportowych z Rosją.
Projekt sankcji przewiduje:
*zakaz bezpośredniego ruchu lotniczego, w tym korzystania z ukraińskiej przestrzeni powietrznej, dla wszystkich statków powietrznych będących własnością rosyjskich przedsiębiorstw lub innych przedsiębiorstw należących do rosyjskich właścicieli lub przez nie eksploatowanych;
*zakaz wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji;
*zakaz wjazdu na obszar celny Ukrainy we wszystkich reżimach celnych rosyjskich samochodów i lokomotyw;
*zakaz przepływania przez wody wewnętrzne Ukrainy wszystkich statków rosyjskich i innych statków wpływających do okupowanych portów ukraińskich.
Ukraina nie będzie też uznawać dokumentów marynarzy wydanych przez Rosję na terytoriach okupowanych i zabroni obywatelom Rosji pracy na ukraińskich statkach.

"Proces wytapiania aluminium wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej, a ceny energii stanowią aż 40 proc. kosztów produkcji. Zatem sankcje wobec rosyjskiego aluminium są kolejnym sposobem sankcji wobec rosyjskiej energetyki" - pisze Politico.

Aluminiowe eldorado rosyjskich oligarchów

Pozostało 94% artykułu
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Tusk podjął decyzję. Prezes GUS odwołany ze stanowiska