Euro, przyjęte jednocześnie przez 11 krajów na początku 1999 r., pozostawało walutą elektroniczną przez pierwsze trzy lata. Strefa euro obejmuje obecnie 20 krajów, czyli jest wspólną walutą dla około 350 milionów ludzi.„Emisja drugiej najważniejszej waluty świata zapewniła nam większą suwerenność w niespokojnym świecie” – czytamy w artykule, pod którym podpisali się również z Ursula von der Leyen, Charles Michel , Roberta Metsola i Paschal Donohoe ,czyli odpowiednio — przewodnicząca Komisji Europejskiej, szef Rady Europejskiej , przewodnicząca Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Eurogrupy.Artykuł ukazał się jednocześnie w gazetach wszystkich krajów strefy euro.
Wspólne problemy
Na przełomie 2023/2024 euro obchodzi swoje 25-lecie. Od 1 stycznia 1999 r. stało się prawnym środkiem płatniczym 11 z 15 ówczesnych państw członkowskich Unii Europejskiej – początkowo w formie elektronicznej, a od 2002 roku również w formie pieniężnej. „ Dzisiaj stoimy w obliczu rosnących napięć geopolitycznych, zwłaszcza nielegalnej wojny Rosji z Ukrainą, która wymaga odważnych wspólnych decyzji. W obliczu przyspieszającego kryzysu klimatycznego, który naprawdę możemy rozwiązać tylko wspólnie: bo emisje gazów cieplarnianych nie zatrzymują się na granicach. Stoimy także przed bezprecedensowymi wyzwaniami dla naszej konkurencyjności ze strony polityki energetycznej i przemysłowej w innych częściach świata. Euro ułatwiło życie obywatelom Europy, którzy mogą z łatwością porównywać ceny, handlować i podróżować. Zapewniło nam stabilność, chroniąc wzrost gospodarczy i miejsca pracy w obliczu serii kryzysów.Pokazuje trwałość systemu monetarnego, którego rozkład często przewidywano.” — czytamy we wspólnej publikacji.
Alan Greenspan się pomylił
Podczas kryzysu w Grecji w 2015 r. były prezes rezerwy Federalnej USA, Alan Greenspan stwierdził, że „ porzucenie euro, to tylko kwestia czasu, zanim wszyscy uznają, że rozstanie się ze wspólną walutą jest najlepszą strategią”. Grecja ostatecznie nie opuściła ani Unii europejskiej, ani nie wróciła do drachmy. Wyszła z kryzysu z silniejszym systemem bankowym i finansowym. Podczas 10-letniej walki Greków z naprawą własnego systemu finansowego do strefy euro przystąpiły trzy republiki bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. N na początku 2023 r. region powitał swojego najnowszego członka, Chorwację.