Bank Rosji nie ujawniał danych o strukturze rezerw złoto-walutowych od marca 2022 r. Teraz, po roku rozpętanej wojny po raz pierwszy je opublikował. Według stanu na 1 marca rezerwy międzynarodowe wynosiły 574,2 mld dol (rok wcześniej 617,1 mld dol; tym samym zmniejszyły się o 42,8 mld dol). Z tego waluty obce stanowiły 410,6 mld dol., a złoto monetarne – 135,5 mld dol. (w 2022 r. odpowiednio 446,5 i 141,2 mld dol).
Czytaj więcej
Objęta sankcjami i przygnieciona wywołaną przez kremlowski reżim wojną rosyjska gospodarka będzie kwitła, a ludzie otrzymają nowe szanse rozwoju i wzrostu dobrobytu. W odróżnieniu od zbrodniarza Stalina, zbrodniarz Putin nie chce jednak pozbawiać Rosjan towarów konsumpcyjnych kosztem rozpędzenia produkcji zbrojeniowej. Obiecuje ludziom złote góry.
Na początku marca wielkość zgromadzonego złota wyniósł 74,9 mln uncji czyli 2330 ton. Rok wcześniej w skarbcu Rosji było o jeden milion uncji złota mniej.
Gazeta RBK przypomina, że do agresji na Ukrainę Bank Rosji podawał, ile rezerw międzynarodowych utrzymywano na lokatach w innych bankach centralnych i zagranicznych bankach komercyjnych lub w zagranicznej gotówce, a ile ulokowano w zagranicznych papierach wartościowych.
Teraz zamiast tych danych są myślniki. Ponadto, nie ma informacji do ilu swoich rezerw bank centralny Rosji ma dostęp. Po agresji Rosji na Ukrainę USA zamroziły ok. 300 mld rezerw Banku Rosji lokowanych w amerykańskich bankach. Chodziło o aktywa w dolarach i euro. Pierwszy zastępca prezesa Banku Rosji Dmitrij Tulin powiedział w wywiadzie dla RBK, że nie można nie utrzymywać rezerw w tych walutach, ponieważ są one najbardziej aktywnie wykorzystywane w międzynarodowych i krajowych obrocie płatniczym kraju.