Niemal 4 proc. wynosi średnia wartość menedżerów w relacji do wartości spółki, którą zarządzają – wynika z siódmej edycji rankingu SEC Newgate, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Pod uwagę brane są największe spółki giełdowe, a wartość menedżerów jest ustalana na podstawie kapitalizacji firmy, zmiany ceny akcji, wyniku EBITDA oraz kompetencji menedżerskich. Jeśli uwzględnialibyśmy tylko te ostatnie, jedna rzecz rzuca się wyraźnie w oczy: próżno szukać w zestawieniu spółek Skarbu Państwa.
– Wycenę prezesa najlepiej można obserwować w notowaniach giełdowych po nieoczekiwanym komunikacie o rozstaniu się z zarządzaną spółką – podkreśla Raimondo Eggink, ekspert rynku kapitałowego i ładu korporacyjnego. Zwraca jednak uwagę, że – zwłaszcza w krótkim okresie – na dynamikę kursu akcji oraz EBITDA większy wpływ niż umiejętności prezesa ma koniunktura gospodarcza.
Dwaj szefowie warci ponad miliard
Na GPW notowanych jest 413 spółek o łącznej wartości 1,4 bln zł, w tym 754 mld zł przypada na 371 firm krajowych. Dużą rolę na warszawskiej giełdzie odgrywa sektor finansowy. W pierwszej dziesiątce krajowych spółek o największej kapitalizacji aż połowę stanowią banki i ubezpieczyciele.
Z raportu SEC Newgate CEE wynika, że wysoko wyceniani są również menedżerowie spółek z tego sektora. To oni de facto zdominowali tegoroczny ranking (44 proc. całego zestawienia).
Czytaj więcej
Charyzmatyczny lider dodaje firmie wartości, ale czasami wręcz przeciwnie – zmniejsza ją, zwłaszcza w spółkach Skarbu Państwa. Zazwyczaj jednak w rzeczywistości biznesowej (i nie tylko w niej) obecność charyzmatycznego lidera znacznie częściej dodaje firmie wartości.