Po raz pierwszy American Express opuścił Rosję ponad 100 lat temu - po rewolucji październikowej. Była to wtedy usługa kurierska, ale dziś na świecie jest bardziej znana jako karta finansowa. To American Express wynalazł czeki podróżne i wydał jedną z najsłynniejszych kart kredytowych na świecie. W Rosji nie stała się liderem ani w turystyce, ani w bankowości, ale znalazła swoją niszę, dla której jej odejście stało się bolesne, przyznaje gazeta „Kommersant”.
American Express odchodzi na nowych zasadach
Na początku lipca American Express Bank, spółka zależna American Express Company, złożył wniosek o likwidację. Wiele rosyjskich spółek zależnych zagranicznych banków ogłosiło plany opuszczenia Rosji, ale American Express Bank będzie pierwszym, który to zrobi na nowych zasadach.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zakazujący jakichkolwiek transakcji akcjami 45 banków, których właścicielami są zagraniczni właściciele z tzw. nieprzyjaznych krajów. Dekret wchodzi w życie z chwilą publikacji.
Pod koniec maja Putin podpisał zarządzenie zezwalające na dobrowolną likwidację American Express Bank. Zezwolenie to jest konieczne, ponieważ zgodnie z dekretem prezydenckim z 5 sierpnia 2022 r. firmy z tzw. nieprzyjaznych krajów muszą zgodzić się na każdy, zaproponowany przez Kreml sposób opuszczenia Rosji, w tym także poprzez likwidację. Tym samym zakończyła się obecność American Express w Rosji, która rozpoczęła się ponad sto lat temu i trwała nieprzerwanie przez 67 lat, od 1957 roku.
Pierwsze przedstawicielstwo firmy w kraju powstało w 1916 roku i mieściło się w Petersburgu w budynku niedaleko Mostu Bankowego. Nie trwało to jednak długo: w związku z rewolucją październikową 1918 r. przedstawicielstwo zostało zamknięte.