Zagraniczne firmy uciekają z Rosji. Zostawiają majątek, wstrzymują sprzedaż i dostawy

Codziennie dłuższa jest lista firm, które już nie chcą robić biznesu z Rosją. Do południa w niedzielę, 6 marca ten kraj opuściło bądź zawiesiło działalność 151 firm, bo reputacja jest dla nich ważniejsza, niż pieniądze. Niektóre z nich były aktywne na rosyjskim rynku od ponad 100 lat.

Publikacja: 06.03.2022 10:14

Zagraniczne firmy uciekają z Rosji. Zostawiają majątek, wstrzymują sprzedaż i dostawy

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Opuszczając Rosję, zostawiają tam również swoje pieniądze i mówimy tutaj o kwocie ponad 100 mld dolarów.

— Najprawdopodobniej zachodnie firmy nie straciły na jakimś rynku tyle pieniędzy od czasów usunięcia szacha w Iranie i rewolucji islamskiej — uważa główny ekonomista Renaissance Capital, Charlie Robertson.

Tym, z zagranicznych firm, które jeszcze tam pozostały Rosjanie dają trzy możliwości: zostać „bo nic się nie dzieje”, wyjść z biznesu całkowicie, bądź przekazać firmę lokalnym menedżerom z założeniem, że „kiedyś” będą mogli wrócić. Jeśli zostaną, to muszą się liczyć z dwoma niedogodnościami: warunki w jakich im przyjdzie funkcjonować będą coraz trudniejsze, a większość świata im tego nie zapomni. I, że będą odcięci od wiarygodnych informacji, bo po tym, jak Rosjanie zaczęli się podszywać pod zagraniczne media BBC, CNN i ABC News przestały nadawać z Rosji.

To również dlatego codziennie słyszymy o kolejnych firmach opuszczających ten kraj.

Czytaj więcej

Światowa motoryzacja wyjeżdża z Rosji. Które firmy wycofały się z rynku

Uciekają firmy ze wszystkich branż, od Ubera, producentów samochodów po Disneya, Warner Brothers, Sony Pictures, Netflixa, Paramount, Dell Technologies i Boeinga. Adidas zawiesił partnerstwo z rosyjską federacją piłki nożnej. Apple, Ericsson, Samsung, Nokia, Cisco , Intel i Taiwan Semiconductors Company już nie sprzedają w Rosji swoich produktów. Microsoft zablokował sprzedaż Windowsów. Sabre i Amadeus uniemożliwiły rosyjskim przewoźnikom lotniczym dostęp do systemów rezerwacyjnych. Zresztą i tak zagranicę od dzisiaj rosyjskie linie lotnicze mogą latać jedynie na Białoruś.

Czytaj więcej

Adobe, Booking.com, PayPal… Koncerny technologiczne porzucają Rosję

Oracle potentat w sprzedaży oprogramowania dla biznesu zamroził swoją działalność, a SAP wstrzymał sprzedaż. Usługi kurierskie wycofały DHL,UPS, Deutsche Post i Fedex. Nintendo, PlayStation Store, Steam i producent artykułów dla zwierząt Frontline nie sprzedają w rosyjskiej sieci swoich produktów. Zresztą nie można w tym kraju już płacić Mastercardem, Visą, American Express, Apple Pay, Samsung Pay. Nie ma dostępu do i Paypala, ani do SWIFTa. A Rosjanie natknęli się na blokadę dostępu do kryptogiełd BTC-Alfa i Binance.

To także jeden z powodów, dla których zaczął się prawdziwy exodus jest w handlu detalicznym. Swoje sklepy zamknęły Ikea, H&M, Jysk, Mango, Marks&Spencer, Prisma, Zara, Pull&Bear,Berschka, LEGO, Net-a-Porter, Mr.Porter, iHerb, Yoox, Adidas, Nike. Wstrzymały dostawy i zamknęły sklepy marki luksusowy : wszystkie należące do LVMH (120 placówek) i Hermes oraz Canada Goose. Grupa Swatch (m.in. Omega) wyprzedaje co ma i wstrzymuje eksport na rynek rosyjski.

Czytaj więcej

Mastercard i Visa ograniczają działalność w Rosji. Odpowiadają za trzy czwarte płatności

Pojawiają się problemy z logistyką. Operator kontenerowców Maersk poinformował o wstrzymaniu dostaw do rosyjskich portów, z wyjątkiem żywności i artykułów medycznych. Także francuski Mediterranean Shipping Company (MSC) nie zamierza wozić do rosyjskich portów czegokolwiek poza żywnością i artykułami medycznymi. Transport do rosyjskich portów wstrzymały CMA CGM, Hapag-Lloyd, Shipco i Yang Ming.

Czytaj więcej

Europejscy armatorzy odcięli Rosję od przewozów kontenerowych

Na rynku surowcowym największe straty poniósł brytyjski koncern BP, który rezygnując z udziałów w Rosniefcie odpisze na straty 25 mld dolarów. Za BP poszedł Shell i z powodu „bezsensownej agresji’ zakończył współpracę z Gazpromem przy projekcie Sachalin II i Nord Stream II. „Shell dobrze zrobił. Brytyjskie firmy muszą izolować Rosję” — Napisał na Twitterze brytyjski sekretarz stanu ds biznesu Kwasi Kwarteng. Okazuje się jednak, że koncern nadal handluje rosyjską ropą, deklarując jednocześnie, że zysk z tych operacji przekaże Ukraińcom.

Czytaj więcej

Shell przyznaje się do tajnych zakupów ropy w Rosji. "Rozumiemy emocje"

Swoje rosyjskie interesy zwinął także amerykański Exxon Mobil. Ze stratami sięgającymi 1,2 mld dolarów liczą się Norwegowie z największej firmy energetycznej w tym kraju Equinor ASA. „ W obecnej sytuacji nasza obecność w tym okraju jest nie do przyjęcia” — napisał prezes Equinora, Anders Opedal. Dzień wcześniej o pozbywaniu się rosyjskich aktywów poinformował norweski państwowy fundusz inwestycyjny, który ma w swoim portfelu papiery 47 spółek rosyjskich o łącznej wartości ok 3 mld dolarów. Akcja wyprzedaży zakończy się 15 marca.

Natomiast francuski TotalEnergies SE na „miękko” zapowiedział, że już nie będzie angażował się w nowe rosyjskie projekty. To znacznie mniej, niż wyjście z rynku w solidarności i z Ukrainą i z konkurencją.

Niemiecki Siemens , który na rosyjskim rynku był obecny od 170 lat nie miał problemu z zamknięciem działalności w tym kraju. Wycofała się także energetyczna część niemieckiego koncernu Siemens Energy.

Rosyjskie biuro zamknął Boeing, który i tak nie może do tego kraju dostarczać ani samolotów, ani części zamiennych do nich. „W obliczu obecnej sytuacji zamykamy nasze centrum szkoleniowe w Moskwie” — czytamy na stronie rosyjskiego przedstawicielstwa Boeinga. A razem z Airbusem solidarnie wstrzymali dostawy komponentów do samolotów i ich serwisowanie. Podobnie zrobił brazylijski Embraer. Dla Rosjan taki rozwój sytuacji oznacza to paraliż lotnictwa.

Czytaj więcej

Rosyjskie linie straciły swoje trasy, a teraz także samoloty

Wielkie straty poniosą firmy motoryzacyjne, które teraz szukają możliwości pozbycia się udziałów we wspólnych przedsięwzięciach z rosyjskimi firmami. W najtrudniejszej sytuacji jest Renault, dla którego rynek rosyjski był 2. co do wielkości Francuzi wstrzymali już produkcję w we wszystkich trzech fabrykach. Z Rosji wyszedł producent opon Michelin, to samo zrobił fiński Nokian Tyres. Nie można już kupić w Rosji rowerów Colnago, Gianta, Merridy, Scotta i Treka.

Wycofują się marki żywnościowe: Diageo ( Johnnie Walker, Captain Morgan, Guinness), fiński producent słodyczy Fazer

Pernod Ricard ( Chivas Regal, Jameson), Carlsberg wstrzymał inwestycje, nie sprzedają i nie produkują już w Rosji czeskie browary

Pilzno Prazdroj, Staropramen, Budejowicki Budvar, Bernard, a Ninja Sushi zamknęła swoje restauracje.

Masowo uciekają z Rosji firmy budowlane i z otoczenia budownictwa : ABB, Kone, Sandvik,Herzog, de Meuron, Zaha Hadid Architects, David Chipperfield Architects , YIT i holenderski MVRDV.

Kancelaria prawna Baker McKenzie poinformowała we wtorek, że robi przegląd listy swoich rosyjskich klientów i niektórym z nich zamierza całkowicie wymówić współpracę. Wśród tych klientów jest rosyjskie Ministerstwo Finansów i obłożony sankcjami bank VTB. O zamiarze pozbycia się „niektórych rosyjskich klientów” poinformował na LinkedIn szef KPMG na Wielką Brytanię, Jonathan Holt. McKinsey & Co. obecny na rynku rosyjskim od 30 lat już nie będzie doradzał instytucjom rządowym w tym kraju. Accenture wycofało się całkowicie.

Mark McNamee, dyrektor firmy doradczej, Ducker Frontier, który dwa tygodnie temu był w Moskwie mówi, że wtedy nikt nie wierzył w rosyjską inwazję. — Niestety jest tak, że wiele osób zostało totalnie zaskoczonych i teraz zastanawiają się jaka będzie najlepsza strategia — mówił Mark McNamee. Generalnie jednak decydują się na wyjście z Rosji i to raczej z obaw o reputację, niż o bezpieczeństwo.

Opuszczając Rosję, zostawiają tam również swoje pieniądze i mówimy tutaj o kwocie ponad 100 mld dolarów.

— Najprawdopodobniej zachodnie firmy nie straciły na jakimś rynku tyle pieniędzy od czasów usunięcia szacha w Iranie i rewolucji islamskiej — uważa główny ekonomista Renaissance Capital, Charlie Robertson.

Pozostało 96% artykułu
Gospodarka
Unia chce ograniczyć prawa Rosji w MFW
Gospodarka
Rosyjskie giganty wydobywcze tracą wiarygodność
Gospodarka
Nowe sankcje Szwajcarii wobec Rosji. Ułatwienia dla Ukraińców
Surowce i Paliwa
Biały Dom: „USA wytrzymają skutki zakazu importu ropy z Rosji”. Nieoficjalnie: jest brany pod uwagę
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Globalne sojusze lotnicze nie chcą rosyjskich przewoźników