Na 9 października Kellogg, amerykański gigant spożywczy, zaplanował oficjalne otwarcie swojego zakładu produkującego chipsy Pringles w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To nie ostatnie słowo potentata. – Na początku roku planujemy powiększenie mocy produkcyjnych przez uruchomienie drugiej linii – mówi „Rz" Chris Hood, szef Kellogga na Europę.
Budowa polskiego zakładu mogła pochłonąć 225 mln zł i jest jedną z największych inwestycji Kellogga w ostatniej dekadzie. Fabryka ma umożliwić Amerykanom zdobycie rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Ale w planach firmy jest także umocnienie się w Turcji oraz krajach Środkowego Wschodu.
Największy tartak świata
Na Polskę stawiają zagraniczne firmy nie tylko z branży spożywczej. W ubiegłym tygodniu w Opolu ruszyła fabryka amerykańskiego koncernu Polaris Industries, jednego z największych producentów pojazdów terenowych typu quad i skuterów śnieżnych. To pierwszy zakład koncernu w Europie, mający zaopatrywać sześć oddziałów firmy i ponad 30 dystrybutorów w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. – Fabryka ma odpowiadać za jedną trzecią sprzedaży poza Ameryką Północną i jest kluczowa dla naszych międzynarodowych planów rozwoju – mówił Scott Wine, prezes Polarisa.
Także we wrześniu w Stalowej Woli ruszył największy na świecie tartak Ikea Industry. Produkuje płyty meblowe do wytwarzania mebli sprzedawanych w sklepach Grupy Ikea. W maju wystartowała w Wałbrzychu wielka fabryka koreańskiego koncernu Mando produkującego układy hamulcowe.
Szybko przybywa nowych inwestycji w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Przez ostatni rok tylko w Krakowie otwarto 14 nowych centrów z zagranicznym kapitałem, m.in. GE Healthcare, Lundbeck, RWE czy Samsung. Wszystkie działają lub mają działać w skali globalnej. Rośnie także branża logistyczna, gdzie jedną z największych inwestycji realizuje Amazon, mający zatrudnić 6 tys. osób. Z magazynów w Polsce chce obsługiwać klientów m.in. w Niemczech.