EnergaCAMERIMAGE 2024: Jakie filmy będzie oceniać jurorka Cate Blanchett?

O Złotą Żabę toruńskiego festiwalu będą walczyli operatorzy dwunastu filmów: od wielkich blockbusterów do tytułów nagrodzonych w Berlinie, Cannes i Wenecji.

Publikacja: 02.11.2024 07:15

Złote Żaby ENERGACamerimage

Złote Żaby ENERGACamerimage

Foto: materiały prasowe/ENERGACamerimage

Festiwal otworzy „Blitz” Steve’a McQueena. Akcja tego filmu toczy się podczas II wojny światowej, w czasie nalotów na Londyn. Młoda kobieta samotnie wychowuje siedmioletniego syna, którego ciemnoskóry ojciec został deportowany z Anglii. W niebezpiecznym czasie chłopiec zostaje wysłany z Londynu na wieś. Ucieka jednak w czasie podróży, by wrócić do matki. Zdjęcia do filmu zrobił Yorick Le Saux. 

EnergaCAMERIMAGE 2024: Superprodukcje w Toruniu

Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett oceni też pracę operatorów w głośnych superprodukcjach. Po blisko ćwierćwieczu Ridley Scott wrócił do Rzymu i swojego wielkiego przeboju „Gladiator”. Bohaterem „Gladiatora 2” jest Lucjusz, wnuk Marka Aureliusza, który razem z żoną i synem żyje na wygnaniu w Numidii. Ich dom zostaje najechany przez rzymskich legionistów, a Lucjusz pojmany. Wzorem Maksimusa postanawia walczyć jako gladiator. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest John Mathieson. Innym konkursowym blockbusterem jest „Diuna. Część druga”. Film miał wejść na ekrany w 2003 roku, ale premiera została opóźniona z powodu strajku aktorów. Pojawił się w kinach w marcu 2024 roku i zarobił ponad 700 mln. dolarów. W rolach głównych wystąpili Timothee Chalamet i Zendaya, zdjęcia zrobił Greig Fraser.

Czytaj więcej

EnergaCAMERIMAGE 2024: Julian Rosenfeldt i Cate Blanchett w Toruniu

Ważnym filmem jest „Konklawe” Edwarda Bergera z Ralphem Fiennesem w roli głównej – opowieść o wyborze nowego papieża i tajemnicach Watykanu (zdjęcia Stéphane Fontaine). Ten tytuł będzie już w czasie EnergiCAMERIMAGE na ekranach polskich kin.

EnergaCAMERIMAGE 2024: Filmy prosto z wielkich festiwali

Festiwal stworzy jednak uczestnikom okazję do obejrzenia wielu filmów, których jeszcze na naszych ekranach nie ma, a które w tym roku stały wydarzeniami w Berlinie, Cannes, Wenecji. I tak w konkursie znalazła się „Emilia Perez” Jacques’a Audiarda – przewrotna historia narkotykowego króla, męża i ojca, który postanawia pójść za głosem natury i zmienić płeć (zdjęcia Paul Guilhaume). Są też dwa filmy, których międzynarodowa droga zaczęła się w Wenecji. Nagrodzony Srebrnym Lwem „Vermiglio” Maury Delpero (zdjęcia Mikhail Krichman) to opowieść o miłości i tragedii, jaką przeżywa młoda dziewczyna z włoskiej prowincji, w rozchwianym świecie, w ostatnim roku II wojny światowej. Z kolei „Brutalista”, który w Wenecji przyniósł Brady’emu Corbetowi nagrodę za reżyserię jest historią węgierskiego Żyda Laszlo Tota próbującego zbudować swoje nowe życie za oceanem. To również film o Ameryce, jej stosunku do emigrantów, odradzającym się antysemityzmie (zdjęcia Lol Crawley). W konkursie jest też inny doceniony już film – polsko-duńska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna (zdjęcia Michał Dymek), opowieść o kobiecie, która nie jest w stanie wychować własnego dziecka. O tragediach, które przynosi wojna, o życiu ludzi ubogich, słabych, nie radzących sobie z otaczającą ich rzeczywistością, o losach „niechcianych”. Z berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem przyjedzie do Torunia film „Small Things Like This” Tima Mielandsa (zdjęcia Frank van den Eeden) – o niegodziwościach irlandzkiego kościoła. W stolicy Niemiec miała swoją premierę „Kąpiel diabła” Severina Fiali i Veroniki Franz – opowieść o depresji, która na wsi austriackiej sprzed trzech wieków odbierana jest jako opętanie przez diabła. Operator Martin Gaschlacht wywiózł stamtąd nagrodę za wkład artystyczny.

Czytaj więcej

Hołd dla Halyny Hutchins, która zginęła tragicznie na planie filmu „Rust”

O Złotą Żabę będą też walczyli operatorzy dwóch innych filmów. „The Fire Inside” Rachel Morrosin (zdjęcia Rina Yang) to historia pięściarki Claressy Shields, która jako pierwsza w historii wywalczyła dla USA olimpijski medal w pięściarstwie kobiet, a jednak w kraju musiała mierzyć się z rasizmem. I wreszcie „Cabrini” (Gorka Gómez Andreau) – historia siostry zakonnej, która w Nowym Jorku walczy z ksenofobią, by zbudować sierociniec dla dzieci włoskiego pochodzenia. 

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu w dniach 16-23 listopada. 

Festiwal otworzy „Blitz” Steve’a McQueena. Akcja tego filmu toczy się podczas II wojny światowej, w czasie nalotów na Londyn. Młoda kobieta samotnie wychowuje siedmioletniego syna, którego ciemnoskóry ojciec został deportowany z Anglii. W niebezpiecznym czasie chłopiec zostaje wysłany z Londynu na wieś. Ucieka jednak w czasie podróży, by wrócić do matki. Zdjęcia do filmu zrobił Yorick Le Saux. 

EnergaCAMERIMAGE 2024: Superprodukcje w Toruniu

Pozostało 90% artykułu
Film
EnergaCAMERIMAGE: Światowej sławy autorzy zdjęć zjeżdżają do Torunia
Film
Niefortunna wypowiedź o kobietach. Znany reżyser odwołuje przyjazd na polski festiwal
Film
Aurum Film broni się przed zarzutami: „Ministranci” pionkiem w grze między PISF a Ministerstwem Kultury?
Film
Powstanie nowa wersja słynnej „Muchy” Davida Cronenberga
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Film
Sprawa Karoliny Rozwód. Obraduje Rada PISF-u
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje