Julian Rosefeldt, absolwent architektury w Monachium i w Barcelonie, dziś mieszka w Berlinie. Wykładał Sztukę Mediów i Media Design na uniwersytecie Bauhaus w Weimarze. Słynie z niezwykle wyrafinowanych, panoramicznych instalacji wideo, przybierających bardzo różną formę.
13 ról Cate Blanchett w w „Manifesto”
Jedną z jego najważniejszych prac, „Manifesto”, od połowy października można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Premiera tej niezwykłej, 130-minutowej instalacji filmowej odbyła się w połowie grudnia 2015 r. w Australijskim Centrum Ruchomego Obrazu. Potem wystawa zwiedziła wiele muzea na całym świecie.
Czytaj więcej
Twórca filmu Steve McQueen odbierze w Toruniu, w czasie tegorocznego festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Nagrodę Specjalną dla Wybitnego Reżysera
Wieloekranowa rejestracja wideo to popis aktorski Cate Blanchett, opowieść o najważniejszych manifestach artystycznych i filozoficznych XX wieku. Wybitna aktorka, ośmiokrotnie nominowana do Oscara i dwukrotna zdobywczyni tej statuetki za role w „Aviatorze” i „Blue Jasmine” wciela się tu w 13 postaci – od punkowej wokalistki czy telewizyjnej spikerki, przez gospodynię domową i naukowczynię, aż po bezdomnego mężczyznę.
Każda z postaci wygłasza fragmenty najważniejszych manifestów ubiegłego stulecia autorstwa pisarzy, filozofów, malarzy, tancerzy, reżyserów oraz architektów. Rosefeldt czerpie z pism marksistów, futurystów, dadaistów, suprematystów, Dogmy 95. Pojawiają się słowa m.in. Karola Marksa, Kazimierza Malewicza, Guillaume’a Apollinaire’a, Larsa von Triera i wielu innych.