W tym roku akademickim stypendia otrzymało 496 studentów I roku, dodatkowo 171 z II roku oraz 62 łącznie z III i IV roku studiów. Dzięki takiemu wsparciu studenci mogą skoncentrować się na nauce nie podejmując pracy, albo rozwijać swoje pasje. W roku akademickim 2024/25 około pięciuset studentów otrzyma stypendia na I rok studiów.
W jaki sposób można ubiegać się o stypendium pomostowe?
O stypendia pomostowe mogą ubiegać się od 9 lipca maturzyści przyjęci na stacjonarne studia w polskich akademickich uczelniach publicznych, pochodzący ze wsi lub małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) z niezamożnych rodzin (dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 2969 zł brutto) i mający dobre wyniki w nauce.
Oprócz tego muszą spełniać jeden z warunków: być finalistą olimpiady przedmiotowej w szkole średniej; pochodzić z rodziny wielodzietnej lub być wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka; mieć rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.
Czytaj więcej
Nie tylko w USA, ale i w Polsce więcej młodych interesuje się zdobyciem konkretnego zawodu.
Stypendium pomostowe poprawia sytuację materialną studentów
Przeprowadzone wśród stypendystów pomostowych badania wykazują, że prawie 94 proc. absolwentów programu uważa, że stypendium wpłynęło w bardzo i dość dużym stopniu na poprawę ich sytuacji materialnej w czasie studiów. Z badań stypendystów I i II roku wynika, że dla 82 proc. z I roku (86 proc. na II roku), stypendium pomostowe zdecydowanie poprawiło sytuację materialną. Z badania wynika, że 90 proc. kończy studia z dobrymi i bardzo dobrymi wynikami w nauce, 70 proc. kończy studia w terminie, zaledwie 4 proc. absolwentów przerwało studia.