Wycofanie wychowania do życia w rodzinie i zastąpienie go edukacją zdrowotną zapowiedzieli w kwietniu szefowie trzech resortów: edukacji - Barbara Nowacka, zdrowia - Izabela Leszczyna oraz sportu - Sławomir Nitras.
Nowy przedmiot będzie nauczany w szkole podstawowej w klasach IV-VIII oraz w pierwszej i drugiej klasie szkoły średniej.
Powołano zespół, który do 10 września ma przedstawić pełne podstawy programowe, które potem będą poddane konsultacjom społecznym. - Nowy przedmiot zawiera w sobie znacznie więcej treści niż te ujęte w WDŻ, czyli również takie, które dotyczą wielu nowych obszarów, które dotychczas nie były poruszane w procesie edukacji — powiedziała „Radiu Zet” dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, członkini międzyresortowego zespołu.
W rozmowie z rozgłośnią zdradziła, że nowy przedmiot będzie obejmował takie zagadnienia jak: aktywność fizyczna, odżywianie, zdrowie psychiczne, fizyczne, seksualne, społeczne, środowiskowe, a także uzależnienia, internet, wartości i postawy, okres dojrzewania oraz funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Zespół ustala jeszcze wymiar godzin nowego przedmiotu. Dr Lewandowska przyznaje jednak, że lekcje z edukacji zdrowotnej powinny odbywać się przynajmniej raz w tygodniu po godzinie. Zespół rekomenduje, aby przedmiot był obowiązkowy.