Ambasador Rosji wezwany przez polski MSZ

MSZ poinformował o wezwaniu 20 lutego do siedziby resortu ambasadora Federacji Rosyjskiej, Siergieja Andriejewa.

Publikacja: 20.02.2024 15:48

Sergiej Andrejew

Sergiej Andrejew

Foto: Piotr Nowak, PAP

arb

Wezwanie Andriejewa ma związek ze śmiercią w rosyjskiej kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego.

Dlaczego MSZ wezwał ambasadora Rosji, Sergieja Andriejewa? Czego Polska oczekuje od Rosji?

„MSZ wezwało władze Rosji do wzięcia odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego i przeprowadzenia pełnego i transparentnego śledztwa w celu ustalenia okoliczności i przyczyny jego śmierci” - czytamy w komunikacie resortu.

MSZ pisze, że Nawalny „jako jeden z liderów rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, został skazany w procesie pokazowym na 19-letni wyrok więzienia za rzekomy ekstremizm”.

Czytaj więcej

Julia Nawalna z apelem do polityków UE. Chodzi o Władimira Putina i wybory w Rosji

„Zgodnie z doniesieniami, w czasie odbywania kary Nawalny był poddawany nieuzasadnionym środkom dyscyplinarnym, w tym długotrwałej izolacji” - czytamy.

„Wraz z demokratyczną społecznością międzynarodową, Polska z niepokojem obserwuje rosnącą liczbę więźniów politycznych w Rosji, z których wielu przebywa w koloniach karnych w ciężkich warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu. Wśród nich pozostają czołowi działacze rosyjskiej opozycji w tym m.in. Władimir Kara-Murza czy Ilja Jaszyn” - pisze MSZ.

Do dziś rodzinie Nawalnego nie wydano ciała opozycjonisty

„Śmierć i uprzednie nieludzkie traktowanie Nawalnego jest symptomatyczne dla postępowania rosyjskich władz z więźniami politycznymi, opozycjonistami i obrońcami praw człowieka. Jest to niezgodne ze standardami demokratycznymi i stanowi naruszenie ich praw obywatelskich” - pisze MSZ.

„Władze Federacji Rosyjskiej demonstrują całkowite odrzucenie norm moralnych nie tylko w kontekście postępowania z rodzimym społeczeństwem obywatelskim, ale również w trwającej przeciw Ukrainie wojnie. Polska wzywa Rosję do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych bezprawnej agresji na Ukrainę, zadośćuczynienia jej ofiarom, oraz rozliczenia popełnianych zbrodni wobec państwa ukraińskiego i jego ludności cywilnej” - kończy swój komunikat resort.

Władze Rosji nie chcą wydać rodzinie ciała Aleksieja Nawalnego

O śmierci Aleksieja Nawalnego władze Rosji poinformowały 16 lutego. Do dziś rodzinie Nawalnego nie wydano ciała opozycjonisty. Żona Aleksieja Nawalnego, Julia, oskarżyła Władimira Putina o zabójstwo jej męża i zasugerowała, że władze nie chcą wydać jego ciała, by ukryć obecność w organizmie opozycjonisty bojowego środka chemicznego nowiczok.

Kreml odrzucił apel szefa dyplomacji UE o przeprowadzenie niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci Nawalnego.

Nawalny był już ofiarą próby otrucia w Rosji w 2020 roku — wówczas trafił na leczenie do Niemiec skąd jednak wrócił do Rosji, gdzie został aresztowany i trafił do kolonii karnej. Niedawno został przeniesiony do kolonii karnej w rejonie koła podbiegunowego

Premier Ukrainy przebywający z wizytą w Japonii wezwał do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w związku ze śmiercią Nawalnego.

Żona Nawalnego zapowiedziała, że będzie kontynuowała działalność męża.

Wezwanie Andriejewa ma związek ze śmiercią w rosyjskiej kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego.

Dlaczego MSZ wezwał ambasadora Rosji, Sergieja Andriejewa? Czego Polska oczekuje od Rosji?

Pozostało 95% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo