Korea Płn. wystrzeliła rakietę, która może dosięgnąć celów w USA. Leciała 1 000 km

Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową z użyciem pocisku międzykontynentalnego (ICBM) o zasięgu ponad 15 tys. km - informują Japonia i Korea Południowa.

Aktualizacja: 18.12.2023 06:10 Publikacja: 18.12.2023 05:02

Korea Północna przeprowadziła test pocisku międzykontynentalnego

Korea Północna przeprowadziła test pocisku międzykontynentalnego

Foto: AFP

arb

Była to druga północnokoreańska próba rakietowa w ciągu kilku godzin.

Lot północnokoreańskiego pocisku międzykontynentalnego trwał 73 minuty

Wystrzelona przez Koreę Północną rakieta może potencjalnie dosięgnąć dowolnego celu w Japonii, a także celów na terytorium Stanów Zjednoczonych — oświadczył Shingo Miyake, wiceminister obrony Japonii.

W ubiegłym tygodniu Korea Południowa ostrzegała, że Pjongjang może szykować się do wystrzelenia pocisku międzykontynentalnego. Teraz Połączone Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej podało, że pocisk międzykontynentalny został wystrzelony z miejsca w pobliżu Pjongjangu w stronę morza. Przeleciał ok. 1 000 km zanim wpadł do wody.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un w Dowództwie Sił Powietrznych. Mówił, jak przygotować się na wojnę

Ministerstwo Obrony Japonii podało, że lot pocisku trwał 73 minuty, o minutę krócej niż lot pocisku międzykontynentalnego wystrzelonego przez Koreę Północną w lipcu. Pocisk, w czasie lotu, osiągnął wysokość 6 tys. km i spadł do morza na zachód od wyspy Hokkaido, poza japońską wyłączną strefą ekonomiczną.

Eksperci analizując trajektorię lotu pocisku ocenili, że przy normalnej trajektorii miałby on zasięg ok. 15 tys. km.

Takie próby podkreślają wysiłki Korei Północnej mające na celu rozbudowę arsenału broni dalekiego zasięgu, która potencjalnie mogłaby zagrozić terytorium USA.

Ministerstwo Obrony Korei Północnej, po przeprowadzeniu prób rakietowych, oskarżyło „wojskowych bandytów” w USA i Korei Południowej o wzrost napięcia w regionie

Korea Północna potępia USA za „organizowanie zapowiedzi wojny nuklearnej”

Poniedziałkowa próba z użyciem pocisku ICBM miała miejsce kilka godzin po tym, jak Korea Północna przeprowadziła test pocisku krótkiego zasięgu, który przeleciał 570 km przed upadkiem do wody.

Przed przeprowadzeniem obu prób Korea Północna wydała oświadczenie potępiające USA za organizowanie „zapowiedzi wojny nuklearnej” czego wyrazem miała być niedzielna wizyta okrętu podwodnego o napędzie atomowym w Korei Południowej.

W piątek po spotkaniu na wysokim szczeblu między przedstawicielami USA i Korei Południowej, którzy omawiali użycie amerykańskiej broni strategicznej w celu odstraszenia Korei Północnej przed agresją, Waszyngton ostrzegł, że jakikolwiek atak z użyciem broni atomowej przeprowadzony przez Pjongjang doprowadziłby do końca reżimu rządzącego Koreą Północną.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Korei Północnej, po przeprowadzeniu prób rakietowych, oskarżyło „wojskowych bandytów” w USA i Korei Południowej o wzrost napięcia w regionie poprzez organizowanie wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich ćwiczeń wojskowych, pokazy siły i „planowanie wojny atomowej”.

Była to druga północnokoreańska próba rakietowa w ciągu kilku godzin.

Lot północnokoreańskiego pocisku międzykontynentalnego trwał 73 minuty

Pozostało 95% artykułu
Dyplomacja
Viktor Orbán o wojnie na Ukrainie: Trwa najmroczniejsza godzina
Dyplomacja
Skandynawia zamiast Wyszehradu. Rewolucja w dyplomacji polskiego rządu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce