Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby może wywołać nadmiar cukru. Jest to problem o tyle istotny, że u 20 proc. osób z tym schorzeniem rozwija się marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy.
Glutaminian sodu
Glutaminian sodu, znany także jako MSG, to popularny dodatek do żywności stosowany jako wzmacniacz smaku. Zwykle występuje w produktach w czystej postaci jako E621, ale można go też znaleźć na liście składników jako ekstrakt drożdżowy, ekstrakt z mięsa rybiego, produkt hydrolizy białek.
Glutaminian znajduje się w kostkach rosołowych, mieszankach przypraw, sosach i zupach instant, marynatach do mięs, fast foodach, wędlinach, pasztetach, parówkach, konserwach czy słonych przekąskach.
Zdaniem naukowców glutaminian sodu ma wpływ na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby, a szczególnie jego przejścia w niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.
Sól
Naukowcy z Uniwersytetu Jinan zaobserwowali, że nadmiar soli prowadzi do nieprawidłowego kształtowania się komórek wątrobowych, podwyższonego ryzyka śmierci komórkowej i obniżonego wskaźnika proliferacji (namnażania się komórek). W związku z tym zwiększa prawdopodobieństwo zwłóknienia cennego narządu, czyli zastępowania zdrowej tkanki wątrobowej tkanką włóknistą.
Przetworzone mięso
Warto ograniczyć ilość czerwonego mięsa do 0,5 kg na tydzień, wybierać chude kawałki, a zamiast smażyć i grillować, gotować na parze lub piec. Warto też zrezygnować z mięsa przetworzonego, będącego źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, czyli bekonu, boczku, kiełbasek, parówek i pasztetów, które obciążają wątrobę. Lepiej zastąpić je rybami morskimi zawierającymi kwasy tłuszczowe omega-3, takimi jak: łosoś, makrela czy śledź.