Szczepionka koncernu Pfizer, powstała we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, na etapie III fazy testów klinicznych wykazała się ponad 90-procentową skutecznością w chronieniu zaszczepionych przed zakażeniem koronawirusem.
Szczepionka musi być jednak przechowywana w bardzo niskiej temperaturze - ok. -70 stopni Celsjusza - by zachować swoje właściwości. Większość innych szczepionek jest przechowywana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, a eksperymentalna szczepionka na COVID-19 koncernu Moderna, która - jak wynika z informacji przedstawionych 16 listopada - wykazała się 94,5 proc. skutecznością przy ochronie przed COVID-19 - może być przechowywana w -20 stopniach Celsjusza.
Teraz Pfizer rusza z pilotażowym programem dostarczania szczepionki do czterech stanów, który - jak czytamy w oświadczeniu koncernu - "będzie mógł służyć za model dystrybucji dla innych stanów i zagranicznych rządów przygotowujących się do wdrożenia skutecznych programów szczepień przeciwko COVID-19".
Szczepionka, w ramach pilotażowego programu, będzie dostarczana do Rhode Island, Teksasu, Nowego Meksyku i Tennessee.
Pfizer zapewnia jednocześnie, że - ze względu na udział w programie - stany te nie otrzymają szczepionki przeciwko COVID-19 wcześniej niż inne stany.