W związku z wykryciem w Polsce pierwszego przypadku małpiej ospy przypominamy tekst z 24 kwietnia 2020
Z zoonozami, czyli chorobami odzwierzęcymi, mamy do czynienia od samego początku cywilizacji Epidemie niejednokrotnie dziesiątkowały całe ludzkie populacje i zmieniały losy historii. Często zaczynały się bardzo niewinnie i to w czasach, gdy nie było dostępu do zaawansowanych laboratoriów. Nie snuto teorii o laboratoryjnych modyfikacjach, ale też nie potrafiono znaleźć naukowych podstaw wyjaśniających ich pochodzenie. Przez całe wieki nie wiedziano o istnieniu drobnoustrojów, a wszelkie choroby dręczące ludzkość przypisywano siłom wyższym i nierzadko traktowano jako karę za grzechy.
Ebola, HIV, Marburg, Denga, żółta febra, SARS, MERS – to nazwy, które znamy choćby ze słyszenia. Dwie ostanie z chorób to pandemiczni kuzyni COVID-19. Wydawałoby się, że ludzkość nigdy jeszcze nie była tak skupiona na problemie chorób zakaźnych. Jak to się więc stało, że w cieniu koronawirusa właściwie zapominamy o wcześniejszych problemach: malarii, boreliozie, wściekliźnie i wielu innych zoonozach? One wciąż zbierają krwawe żniwo. One są stare, a COVID-19 jest nowy i inny. Odmienna od poprzednich jest również obecna epidemia. Między innymi dlatego tak trudno poszukiwać dla niej spójnych wyjaśnień i modelować jej przebieg.
Współczesny świat sprzyja epidemii
Urbanizacja, proces wędrówki ludzi do miast, gdzie żyje już ponad połowa światowej populacji ludzkiej, a miasta zaczynają przypominać mrowiska. A one oznaczają nie tylko wysokie budynki, szerokie ulice i brak zieleni, ale także olbrzymie zagęszczenie ludzi i wielkie prawdopodobieństwo spotykania się. Dziś dziennie widzimy więcej osób, niż nasi pradziadkowie w ciągu całego swojego życia. Poza tym zmienia się struktura demograficzna społeczeństw. Coraz więcej jest osób starszych i schorowanych. Wszechobecny jest transport dóbr, ludzi, zwierząt i usług – szybki i na olbrzymie odległości. Z hubami – lotniskami i portami. To czynniki ułatwiające powstawanie epidemii. Wypisz, wymaluj, obraz współczesnego świata.