Choroba Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne. Powstaje na skutek wady układu odpornościowego, który sprawia, że tkanki organizmu zaczynają zwracać się przeciwko innym tkankom, traktując je jak wroga. W przypadku choroby Hashimoto dotyczy to białek tarczycowych, których niszczenie prowadzi do degradacji tarczycy i zaburzenia poziomu produkowanych przez nią hormonów - pisze Onet.
Obecnie o chorobie Hashimoto wiadomo coraz więcej, nie na tyle jednak, aby poznać jej konkretne przyczyny. Wiadomo jednak, że Hashimoto kilkukrotnie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Choroba, która dotyczyła kiedyś jedynie kobiet po 50. roku życia, coraz częściej diagnozowana jest u 30-latek, ale też nastolatek i małych dzieci. Coraz częściej mówi się, że Hashimoto staje się chorobą cywilizacyjną.
Rozpoznanie Hashimoto nie należy do najprostszych, ponieważ objawy choroby najczęściej kładziemy na karb przepracowania i przemęczenia. Pojawia się nadmierna senność i brak energii. Pomimo braku zmiany diety, waga zaczyna gwałtownie wzrastać i pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci wzdęć i zaparć. Następują też zmiany w wyglądzie - paznokcie zaczynają się łamać, włosy wypadać, a skóra wysychać i łuszczyć się. U kobiet pojawiają się też nieregularne miesiączki, obfite krwawienie czy plamienie międzymiesiączkowe.
Ponieważ objawy z łatwością można przypisać innym przyczynom, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z rozwoju choroby Hashimoto w ich organizmach. Nie sprzyjają temu również krążące w internecie informacje, którym niekiedy daleko do prawdy.
Oto najczęściej pojawiające się w temacie Hashimoto fakty i mity.