O wprowadzeniu nowych zasad w związku z epidemią rząd poinformował przed dwoma tygodniami. - Wprowadzamy nowe obostrzenia w sposób zregionalizowany - mówił ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że kraj podzielony został na trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną. Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - żółty, a jeśli mniej niż 6 - to zielony.
Lista miała być aktualizowana co tydzień.
W czwartek kolejne zmiany na liście powiatów "żółtych" i "czerwonych" ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował, że na liście powiatów objętych obostrzeniami od 21 sierpnia znajdzie się 19 miejsc.
W strefie czerwonej znalazło się siedem powiatów z czterech województw: Nowy Sącz, powiaty nowosądecki i nowotarski (woj. małopolskie), powiat wieluński (łódzkie), powiat lipski (mazowieckie) oraz Rybnik i powiat rybnicki (śląskie).
Do strefy żółtej zaliczono dwanaście powiatów z siedmiu województw: powiat tatrzański (woj. małopolskie), powiaty jarosławski i przemyski (podkarpackie), Rudę Śląską, Żory i powiat pszczyński (śląskie), powiaty ostrzeszowski i ostrowski (wielkopolskie), powiaty pajęczański i łowicki (łódzkie), Białą Podlaską (lubelskie) i powiat radziejowski (kujawsko-pomorskie).