Za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) niemieccy naukowcy zwizualizowali efekty neuronalne zastosowania botoksu u pacjentów z borderline. Zauważyli, że toksyna botulinowa oddziałuje na tzw. jądro migdałowate w płacie skroniowym mózgu, gdzie powstają i przetwarzane są lęki.
Negatywne nastroje dają się zauważyć na twarzy w okolicy gładzizny czoła. Kiedy jesteśmy źli lub spięci, dwa różne rodzaje mięśni kurczą się i powodują pojawianie się zmarszczek na czole i powyżej nasady nosa. Kiedy toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w okolicę gładzizny czoła, paraliżuje mięśnie znajdujące się między brwiami. Ponieważ mimika twarzy i stan psychiczny są ze sobą ściśle powiązane, zmniejsza to również intensywność emocji.
Czytaj więcej
Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się możliwość leczenia migreny przy pomocy toksyny botulinowej.
„Można powiedzieć, że relaksowane czoło powoduje bardziej pozytywne uczucia” – wyjaśnia profesor dr Tillmann Krüger, kierownik grupy badawczej w Klinice Psychiatrii, Psychiatrii Społecznej i Psychoterapii Akademii Medycznej w Hanowerze. W nauce ta informacja zwrotna jest określana jako teoria sprzężenia zwrotnego twarzy. Już podczas wcześniejszych badań profesor Krüger i jego zespół wykazali, że wstrzyknięcie BTX w okolice gładzizny ma pozytywny wpływ na nastrój i poprawę nastroju. W rezultacie objawy depresji ulegają znacznej poprawie. „Leczenie ma jednocześnie kilka zalet: ponieważ efekt paraliżu utrzymuje się przez trzy lub więcej miesięcy, zastrzyki należy podawać tylko w tych odstępach czasu. Rzadkie zastrzyki są również mniej kosztowne niż niektóre inne terapie i mają bardzo dobrą tolerancję i akceptacji wśród pacjentów” – wyjaśnia profesor Krüger.
Działa to zarówno w przypadku depresji, jak i zaburzeń osobowości typu borderline. Około trzech procent Niemców cierpi na to zaburzenie, a ponad 62 proc. osób dotkniętych chorobą to kobiety. Przerywając pętlę sprzężenia zwrotnego między mięśniami czoła a mózgiem, toksyna botulinowa zmienia również emocjonalne sprzężenie zwrotne. Naukowcom udało się to udowodnić na przykładzie mózgów pacjentów z borderline, którzy byli leczeni zastrzykiem z toksyny botulinowej w okolicy gładzizny czoła. Zaledwie cztery tygodnie później pacjenci zaobserwowali znaczne złagodzenie objawów, co ujawniło się także na obrazach MRI.