Najnowsze badania pokazują, że oko może pomóc w diagnozowaniu choroby Alzheimera, zanim pojawią się objawy.
„Choroba Alzheimera zaczyna się w mózgu dziesiątki lat przed pierwszymi objawami utraty pamięci” – powiedział dr Richard Isaacson, neurolog zajmujący się zapobieganiem chorobie Alzheimera z Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton. "Jeśli lekarze będą w stanie zidentyfikować chorobę w jej najwcześniejszych stadiach, ludzie będą mogli dokonywać wyborów zdrowego stylu życia i kontrolować swoje modyfikowalne czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca” – dodał Isaacson.
Czytaj więcej
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła lek lecanemab, pod nazwą Leqembi, w ramach przyspieszonej procedury zatwierdzania do leczenia choroby Alzheimera. Badania wykazały, że lek spowalnia postęp choroby we wczesnym stadium.
Jak wcześnie możemy zobaczyć oznaki pogorszenia funkcji poznawczych? Aby się tego dowiedzieć zbadano tkankę pobraną z siatkówki i mózgów 86 osób z różnym stopniem upośledzenia.
„Nasze badanie jest pierwszym, które dostarcza dogłębnych analiz profili białkowych oraz molekularnych, komórkowych i strukturalnych skutków choroby Alzheimera w siatkówce ludzkiego oka oraz tego, w jaki sposób odpowiadają one zmianom w mózgu i zmianom funkcji poznawczych” – powiedziała główna autorka badania Maya Koronyo-Hamaoui, profesor neurochirurgii i nauk biomedycznych w Cedars-Sinai w Los Angeles. „Te zmiany w siatkówce korelowały ze zmianami w częściach mózgu zwanych korą śródwęchową i skroniową, ośrodkiem pamięci, nawigacji i postrzegania czasu” – dodała.