Ostatnio pacjenci, lekarze i farmaceuci informują o trudnościach z dostępnością niektórych leków w aptekach. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków, preparatów przeciwbólowych przeciwpadaczkowych, przeciwmigrenowych i środków stosowanych w leczeniu cukrzycy, nowotworów czy infekcji sezonowych.
Od kilku tygodni brakuje także morfiny w tabletkach. Są niedobory leków na cukrzycę - dotyczy to m.in. Ozempicu, stosowanego przy leczeniu cukrzycy typu 2 (bywa często przepisywany poza zarejestrowanymi wskazaniami, przy leczeniu otyłości). Trudno dostać roztwory stosowane przy cukrzycy typu 1, jak Apidra Solostar.
Zwiększona liczba zachorowań na grypę sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na leki przeciwwirusowe. Niedobory tych leków jednak, zgodnie z zapewnieniem ministra zdrowia, mają być szybko uzupełnione.
Ministerstwo Zdrowia publikuje tzw. listę antywywozową, na którą trafiają leki, których brak zgłosiło co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych w danym województwie. Najnowsze obwieszczenie ministerstwa pochodzi z 28 grudnia 2022 r. Ma wejść w życie 5 stycznia. Na liście znalazło się 218 leków i wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Wśród nich są m.in.: