Wyniki badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia - zaktualizowana rekomendacja Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) ws. szczepionki AstraZeneca wymienia rzadkie rodzaje zakrzepów jako "bardzo rzadki" efekt uboczny stosowania szczepionki. EMA podkreśla, że zysk wynikający z podania szczepionki AstraZeneca nadal przewyższa ryzyko związane ze stosowaniem tej szczepionki.
Badacze przeanalizowali dane dotyczące 280 tysięcy osób w wieku 18-65 lat, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca w Danii i Norwegii w lutym i marcu.
Z rejestrów medycznych prowadzonych w obu krajach badacze pozyskali informacje o atakach serca, udarach, zakrzepach żył głębokich i krwotokach u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca, które wystąpiły w ciągu 28 dni od momentu podania im pierwszej dawki szczepionki.
Dane te porównano z częstotliwością występowania tych schorzeń w całej populacji.
Jak się okazało zakrzepy w żyłach wykryto u 59 zaszczepionych - podczas gdy, biorąc pod uwagę częstotliwość ich występowania w całej populacji, powinno ich być w liczącej tyle osób grupie ok. 30.