We wniosku do urzędu stanu cywilnego o zmianę nazwiska mężczyzna wyjaśnił, że podjął taką decyzję wskutek konfliktu z rodziną. Od 20 lat nie uczestniczy w życiu rodzinnym ani sąsiedzkim. Jest indywidualistą, decyzja jest świadoma, taki zamiar miał już od kilku lat. Wybrane nazwisko jest przypadkowe, aczkolwiek od dawna mu się podoba i chciałby je nosić.
Przytoczone powody nie przekonały kierownika USC ani wojewody lubelskiego. Odmówili zmiany nazwiska. Zgodnie z przepisami ustawy o zmianie imienia i nazwiska taką procedurę można przeprowadzić wyłącznie z obiektywnie ważnych względów. Nie mogą one wynikać z subiektywnego przekonania osoby zain-teresowanej.
Czytaj także: Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce 2019
W ocenie obu organów wnioskodawca nie wykazał takich powodów. Nie może być za nie uznany konflikt z rodziną. Zmiana nazwiska nie zmieni uwarunko-wań rodzinnych. Poczucie zerwania przynależności do rodziny czy chęć noszenia przypadkowego nazwiska nie wystarczą. Zmiana imion lub nazwisk nie zmienia tożsamości i nie zrywa więzi z rodziną. Dane rodziców w akcie urodzenia pozostają bez zmian. Nowe nazwisko jest zaś nazwiskiem przypadkowym i nie ma więzi formalnych z wnioskodawcą ani jego rodziną.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie mężczyzna zakwestionował oba rozstrzygnięcia. Stwierdził, że o zmianie imienia i nazwiska powinny decydować nie tylko ważne obiektywnie powody, lecz zwłaszcza wola wnioskodawcy.