Jak informuje Adam Sanocki, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych, imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania pacjenta i wrażliwe dane o nim to źródło niewyobrażalnych zysków dla hakerów. Tymczasem poziom zabezpieczenia danych pacjentów, zarówno w przychodniach publicznych, jak i prywatnych, nie należy do najwyższych. Powodem są luki w oprogramowaniu czy nieprzestrzeganie procedur przez ludzi.
Dla okupu i danych
W Polsce liczba zgłoszonych cyberataków na placówki ochrony zdrowia wzrosła trzykrotnie w ciągu jednego roku – z 13 w 2021 do 43 w 2022 roku. Tak wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Cyfryzacji. Na świecie opieka zdrowotna jest najczęściej atakowanym sektorem z blisko 1800 atakami tygodniowo, a w 2022 roku branża zanotowała wzrost liczby ataków o 74 proc. – ujawniają eksperci firmy Check Point Research.
Skala zagrożenia związanego z atakami na infrastrukturę IT w służbie zdrowia jest tak duża, że Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), niezależna agencja Unii Europejskiej, postanowiła przyjrzeć się temu problemowi. Unijni eksperci przeanalizowali wszystkie incydenty cybernetyczne, zgłoszone w krajach UE od stycznia 2021 roku do marca 2023 roku. Na tej podstawie powstał raport "Health Threat Landscape". Wynika z niego, że ransomware to jedno z głównych zagrożeń w sektorze zdrowia, stanowiąc 54 proc. wszystkich incydentów. Co więcej, 43 proc. incydentów związanych z ransomware wiązało się z naruszeniem danych lub kradzieżą danych. To potwierdza, że nawet w przypadku ataków mających na celu wyłudzenie okupu, dane pacjentów są również celem hakerów. Bazy danych stanowiły cel 30 proc. wszystkich ataków.
Czytaj więcej
Sprawa ujawnienia informacji o lekach przyjmowanych przez poznańskiego lekarza dotychczas była rozpatrywana jako przekroczenie uprawnień przez byłego już ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Teraz resort oficjalnie zgłosił do UODO incydent naruszenia bezpieczeństwa danych.
Ataki na duże i małe
Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, mówi, że oficjalne statystyki najczęściej obejmują ataki typu ransomware czy DDos.