Tempo wzrostu za cały 2019 r. było zbieżne z prognozami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zmieściło się też w celu wyznaczonym przez Komunistyczną Partię Chin, mówiącym, że wzrost PKB wyniesie między 6 a 6,5 proc.
Czytaj także: Hongkong wpadł w recesję. Turyści boją się zamieszek
Wzrost produkcji przemysłowej zwolnił z 6,2 proc. w 2018 r. do 5,7 proc. w 2019 r., ale był lepszy od średniej prognoz analityków mówiącej o zwyżce o 5,6 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej wyhamował w tym czasie z 9 proc. do 8 proc., co było zgodne z prognozami. Dane za grudzień przyniosły wyraźną poprawę. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 6,9 proc. r./r., gdy prognozowano wzrost o 5,9 proc. a sprzedaż detaliczna wzrosła o 8 proc., gdy spodziewano się 7,9 proc.
Chińskiej gospodarce na pewno pomogło złagodzenie napięć w relacjach z USA. - Niepewność odczuwana przez spółki zmniejszała się wraz z postępem w negocjacjach amerykańsko-chińskich. O ile rząd USA zatrzymał większość ceł na chińskie produkty, to podpisanie umowy handlowej "pierwszej fazy" jest sygnałem, że mało prawdopodobnym jest, by sytuacja się pogorszyła. Z tego powodu nastroje spółek poprawiały się w ostatnich miesiącach - twierdzi Chaoping Zhu, strateg z JP Morgan Asset Management.