Jest decyzja ws. ratingu Polski. Moody's pisze o demografii i długu publicznym

Agencja Moody’s poinformowała o zakończeniu okresowego przeglądu ratingu Polski. Pozostaje on na poziomie A2 dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych, z perspektywą stabilną.

Publikacja: 21.09.2024 09:57

Jest decyzja ws. ratingu Polski. Moody's pisze o demografii i długu publicznym

Foto: Adobe Stock

Rating A2 to szósta najwyższa ocena w skali Moody’s. Jego stabilna perspektywa wskazuje, że agencja nie widzi dla niego poważnych zagrożeń, ale też i wyraźnych szans, aby w bliskiej przyszłości go podnieść.

Moody's: rating Polski bez zmian

W swoim komunikacie agencja podkreśliła m.in. przyspieszający wzrost gospodarczy Polski oraz poprawę naszych relacji z UE. Przewiduje, że polska gospodarka w całym 2024 r. urośnie o 3 proc. względem 0,2 proc. w 2023 r. W 2025 r. PKB Polski ma urosnąć o 3,5 proc., ten wzrost ma być napędzany przez prywatną konsumpcję i inwestycje.

Agencja Moody's zwróciła jednocześnie uwagę na wyzwania demograficzne stojące przed Polską. „W dłuższej perspektywie niekorzystne trendy demograficzne zaczną ciążyć na potencjalnym wzroście Polski od końca lat 20. XXI wieku, i zwiększą koszty fiskalne związane ze starzeniem się społeczeństwa” - napisano w komunikacie.

Moody's: poprawa relacji rządu z prezydentem pozytywna dla ratingu Polski

W komunikacie agencja Moody's podkreśliła, że rating Polski mógłby zostać podwyższony m.in. w przypadku polepszenia relacji między rządem a prezydentem. „To pozwoliłoby na szybkie przywrócenie pełnej niezależności sądownictwa, a także wspierałoby wdrażanie innych inicjatyw politycznych” - napisano. Jednocześnie agencja poinformowała, że przynajmniej do wyborów prezydenckich w połowie 2025 r. spodziewa się jedynie ograniczonych postępów w reformach sądownictwa.

Pozytywne dla polskiej oceny kredytowej byłyby też wzmożone wysiłki na rzecz konsolidacji budżetowej tak, aby wskaźnik długu do PKB spadł wyraźnie poniżej 60 proc. W bazowym scenariuszu agencja przewiduje, że ten wskaźnik wzrośnie z 49,6 proc. PKB w 2023 r. do 57 proc. PKB w 2025 r. i – w obliczu tylko stopniowego ograniczania deficytu sektora finansów publicznych – w 2026 r. nieznacznie przekroczy 60 proc. "Deficyty sektora instytucji rządowych i samorządowych pozostaną wyraźnie powyżej 5 proc. PKB przynajmniej do 2025 r., biorąc pod uwagę zapowiadane wzrosty wydatków na obronę" - napisano. Jednocześnie agencja pisze, że wpływ prognozowanego wzrostu obciążenia długiem publicznym jest według niej równoważony przez solidne perspektywy wzrostu gospodarczego Polski.

Deficyty sektora instytucji rządowych i samorządowych pozostaną wyraźnie powyżej 5 proc. PKB przynajmniej do 2025 r., biorąc pod uwagę zapowiadane wzrosty wydatków na obronę

Analitycy agencji ratingowej Moody's

Presja na obniżenie ratingu Polski mogłaby się z kolei pojawić m.in. w scenariuszu szybszego od założeń wzrostu wskaźników zadłużenia albo ponownego pogorszenia się sytuacji w zakresie praworządności w Polsce. Również atak militarny na Polskę oznaczałby bardzo wyraźną obniżkę oceny kredytowej Polski, acz Moody's uznaje to za scenariusz bardzo mało prawdopodobny. Agencja zwraca uwagę m.in. na gwarancje bezpieczeństwa NATO dla Polski, które łagodzą naszą podatność na ryzyka geopolityczne.

Rating A2 to szósta najwyższa ocena w skali Moody’s. Jego stabilna perspektywa wskazuje, że agencja nie widzi dla niego poważnych zagrożeń, ale też i wyraźnych szans, aby w bliskiej przyszłości go podnieść.

Moody's: rating Polski bez zmian

Pozostało 91% artykułu
Dane gospodarcze
Produkcja znowu rozczarowała. „Polski przemysł tkwi w stagnacji”
Dane gospodarcze
Najnowsze dane o zarobkach. Tyle trzeba zarabiać by być powyżej średniej
Dane gospodarcze
Fed obniżył główną stopę procentową. Wielkie zaskoczenie
Dane gospodarcze
Rosną obawy przed bezrobociem. Polacy budują finansowe poduszki
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Dane gospodarcze
Eurostat: Inflacja w Polsce znów jest niemal najwyższa z całej UE