Nic nie wskazuje na to, aby RPP miała zmienić poziom stóp procentowych. Główna stopa od października 2023 r. wynosi 5,75 proc. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w środę w godzinach popołudniowych. W czwartek o 15.00 odbędzie się comiesięczna konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.
RPP nie zaskoczy: stopy bez zmian
Retoryka RPP jest na razie bardzo jasna: podwyżek stóp nie ma się co spodziewać.
Czytaj więcej
Sierpień nie przyniósł radykalnej poprawy w przetwórstwie, polscy producenci wciąż są pod presją zastoju w gospodarce niemieckiej. Na szczęście silny pozostaje nasz rynek pracy, choć płace będą rosły coraz wolniej.
– Globalnie jesteśmy w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. To robią główne banki centralne oraz wiele rynków wschodzących. Trzymanie stóp bez zmian w Polsce już będzie rodziło realne konsekwencje, będzie chłodziło procesy gospodarcze – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Grzegorz Ogonek, ekonomista Santander Bank Polska. 18 września stopy zetnie amerykański Fed, tydzień wcześniej powinien to zrobić Europejski Bank Centralny. Stopy spadają też w innych krajach Europy, tylko Węgry i Rumunia mają je jeszcze wyższe niż Polska.
Jednak widoki na obniżkę stóp nad Wisłą mogą pojawić się najwcześniej w 2025 r. Koronnym argumentem za brakiem zmian w 2024 r. jest inflacja, która ponownie wybiła poza szeroki zakres celu inflacyjnego NBP (1,5–3,5 proc.), szybki odczyt CPI za sierpień wyniósł 4,3 proc.