Inaczej niż w przypadku inflacji konsumenckiej, gdzie ceny towarów i usług wciąż mocno rosną, choć ostatnio nieco wolniej, ceny skupu podstawowych produktów rolnych zmalały w maju 2023 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 3,6 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 4,6 proc.) – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwsza taka sytuacja od dawna.
Co więcej, w maju, w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak również w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, ceny produktów rolnych spadły zarówno w skupie, jak i na targowiskach. W skali miesiąca zanotowano jedynie wzrost cen ziemniaków na targowiskach oraz żywca wołowego na obu rynkach, natomiast w skali roku – żywca wieprzowego w skupie i ziemniaków w skupie i na targowiskach.
W szczegółach wygląda to tak, że cena pszenicy w skupie spadła w maju o 12,4 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego, a w skali roku aż o 42,3 proc. Na targowiskach pszenicę sprzedawano w maju o 2,8 proc. taniej niż w kwietniu i o 22,8 proc. taniej niż w maju 2022 r. Cena żyta w skupie była niższa zarówno w porównaniu z kwietniem (o 14,8 proc.), jak i z majem 2022 r. (aż o 44,5 proc.). W obrocie targowiskowym cena żyta zmalała o 3,4 proc. w skali miesiąca i o 16,4 proc. w skali roku.
Cena skupu drobiu rzeźnego spadła w stosunku do kwietnia o 0,8 proc., zaś w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. o 4,5 proc. Za mleko płacono w skupie o 4,7 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 6,6 proc. mniej niż w maju 2022 r.