Jak wynika z najnowszego badania „Indeks Eurosentymentu”, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej, wydźwięk i zaangażowanie w dyskusjach internetowych w pierwszym kwartale 2023 r. wciąż przechyla się na korzyść przyjęcia euro. W ostatnich tygodniach pojawiło się jednak więcej treści bezpośrednio krytycznych wobec tego pomysłu. W efekcie, choć wartość Indeksu za poprzedzające 12 miesięcy sięgnęła 65/100, to spadł on wyraźnie względem poprzedniego raportu, w którym miał wartość 70/100.
Wzmożona dyskusja
– Powodem obniżenia entuzjazmu wobec wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce było wejście Chorwacji do strefy euro w styczniu tego roku i liczne, podsycane przez rządzących polityków i niektóre media, komentarze o rzekomym gigantycznym wzroście cen w tym kraju – mówi Marek Tatała, dyrektor zarządzający w Fundacji Wolności Gospodarczej.
Wzmożeniu dyskusji o euro sprzyjają też zbliżające się wybory parlamentarne, w związku z którymi coraz więcej osób publicznych zaczęło zajmować stanowiska w tej sprawie. Badanie FWG pokazało, że w dyskusjach internetowych najbardziej angażujące posty dotyczące wejścia Polski do strefy euro były temu przeciwne, a zamieszczali je przede wszystkim politycy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Konfederacji. FWG przypomina, że premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku 10 stycznia: – Chorwacja przeżywa szok cenowy. Po wprowadzeniu euro ceny wzrosły tam o kilkadziesiąt procent w bardzo krótkim czasie. [...] Jeśli Donald Tusk czy Szymon Hołownia chcą się rozliczać w euro – to niech się rozliczają w euro, ale niech nie zmuszają do tej niekorzystnej transakcji Polaków.
Czytaj więcej
Branża opieki jako jedna z niewielu rozwijała się w czasie poprzednich kryzysów oraz pandemii. Teraz bije w nią inflacja i spadek dochodów gospodarstw domowych.