"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (przy wzroście cen towarów - o 19,5 proc. i usług - o 13 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc. (w tym towarów - o 2,1 proc. i usług - o 0,7 proc.)" - czytamy w komunikacie.
O tym, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w październiku o 17,9 proc. rok do roku, najbardziej od grudnia 1996 r., GUS wstępnie informował już pod koniec minionego miesiąca. We wtorek potwierdził tamten wstępny szacunek, publikując jednocześnie szczegółowe dane o zmianach cen różnych kategorii towarów i usług.
W stosunku do września CPI wzrósł o 1,8 proc. To jego największa miesięczna zwyżka od kwietnia, co sugeruje, że inflacja przestała wytracać impet. Co więcej, w październiku tak dużej zwyżki CPI nie było od 1995 r. W największym stopniu przyczynił się do tego wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (aż o 2,7 proc. w ciągu miesiąca) i paliw do prywatnych środków transportu (o 4,1 proc.). Mocno, o 3,2 proc., podrożały też odzież i obuwie.
Spośród głównych kategorii towarów i usług, w październiku najszybciej drożały wciąż nośniki energii (gaz, prąd, opał). Ich ceny wzrosły o 41,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 44,3 proc. we wrześniu i 40,3 proc. w sierpniu. Najbardziej, aż o 147 proc. rok do roku, podskoczyły ceny opału. W tej kategorii widać już jednak sygnały stabilizacji cen. W ciągu miesiąca opał podrożał o 2,2 proc., podczas gdy we wrześniu o 9 proc., a w sierpniu o ponad 12 proc. Przyspiesza natomiast wzrost cen energii cieplnej. W październiku wyniósł 27 proc. rok do roku, po 21 proc. we wrześniu. W ciągu miesiąca ceny ciepła podskoczyły o 6,6 proc., po 5 proc. we wrześniu.