Taki obraz wyłania się ze wstępnych odczytów PMI, wskaźników mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw.
Jak podała w czwartek firma S&P Global, zbiorczy PMI, obejmujący sektory przemysłowy i usługowy, zmalał w marcu w strefie euro do 54,6 pkt z 55,6 pkt w lutym. To oznacza, że utrzymał się wyraźnie powyżej poziomu sprzed lutowego odbicia. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie nieco większej zniżki tego wskaźnika: do 53,9 pkt.
Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt teoretycznie oznacza, że więcej przedsiębiorstw dostrzega poprawę swojej sytuacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca niż jej pogorszenie. Dystans od tej granicy można interpretować jako miarę tempa wzrostu aktywności w gospodarce w ujęciu miesiąc do miesiąca. W tym świetle gospodarka strefy euro rozwija się obecnie szybciej niż w IV kwartale 2021 r., ale wolniej niż w poprzednich dwóch kwartałach.
PMI wskazuje, że w marcu pogorszyła się nieco zarówno koniunktura w przemyśle, jak i w usługach. Główna składowa przemysłowego PMI, wyrażająca zmianę produkcji w porównaniu do poprzedniego miesiąca, zmalała do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 53,6 pkt z 55,5 pkt w lutym. Z kolei główna składowa usługowego PMI, wyrażająca zmianę sprzedaży w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wyniosła 54,8 pkt., najmniej od stycznia, po 55,5 pkt w lutym.
Cały przemysłowy PMI, który wyraża również m.in. zmiany portfela zamówień oraz zatrudnienia w firmach, zmalał zdecydowanie bardziej: znalazł się na najniższym od 14 miesięcy poziomie 57 pkt, w porównaniu do 58,2 pkt w lutym.