Po dosyć długim posiedzeniu RPP zdecydowała podnieść stopy procentowe, po raz piąty z rzędu, tym razem o 0,5 pkt. proc. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Po podwyżce główna stopa, referencyjna będzie wynosić 2,75 proc. i wraca do poziomu z czerwca 2013 r.
Czytaj więcej
RPP po raz drugi w 2022 r. podniosła stop procentowe. O ile wzrośnie rata kredytu?
Kogo to zaboli
Podwyżki stóp procentowych to najważniejszy instrument polityki monetarnej, który ma stłumić inflację w okresie ośmiu kwartałów. W Polsce ceny towarów i usług konsumenckich wzrosły w grudniu rok do roku aż o 8,6 proc. Podwyższone też były wszystkie miary inflacji bazowej, co oznacza, że przyczyną galopady cen nie są tylko czynniki zewnętrze.
Dla sektora bankowego decyzja RPP to dobra informacja, bowiem wyższe stopy wpływają pozytywnie na wynik odsetkowy pożyczkodawców. Jednak wraz ze wzrostem stawki referencyjnej w górę idzie także WIBOR, na którym oparta jest większość kredytów w Polsce. Stawka WIBOR 3M sięgnęła w tym tygodniu ponad 3,1 proc. Dla porównania przed podwyżką stóp w październiku 2021 r. (była to pierwsza z serii podwyżek po obniżeniu stóp niemal do zera) było to nieco ponad 0,2 proc.
Dla kredytobiorców wzrost stawki WIBOR oznacza wyższe raty. Jak wyliczyli eksperci z HRE Investments dotychczas rosnące koszty pieniądza w Polsce spowodowały, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o 1/3 wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. Ponadto w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych, raty mogą wzrosnąć o kolejne 10-15 proc.