Globalny wzrost zaczął ostrzej hamować

Coraz więcej wskazuje na to, że trzeci kwartał w kluczowych gospodarkach świata był raczej rozczarowujący. Perspektywy na czwarty są mocno niepewne.

Publikacja: 20.10.2021 21:00

Duże skupiska statków czekających na wejście do portów  to kolejna oznaka zatorów podażowych na świe

Duże skupiska statków czekających na wejście do portów to kolejna oznaka zatorów podażowych na świecie.

Foto: Getty Images/AFP

Indeks GDPNow, czyli liczony przez oddział Fedu w Atlancie wskaźnik wzrostu gospodarczego w USA, pokazał w najnowszym odczycie, że amerykański PKB wzrósł w trzecim kwartale tylko 0,5 proc. Jeszcze w połowie miesiąca wskazywał on na wzrost wynoszący 1,2 proc., a dwa miesiące temu na 6 proc. (odczyty te mówią o wzroście annualizowanym, czyli liczonym kw./kw. w tempie rocznym.) To już kolejny sygnał ostrzegający przed możliwą staglfacją w USA i na świecie.

Optymizm topnieje

Dane z modelu GDPNow różnią się od większości prognoz analityków z prywatnych instytucji finansowych. Mediana ich przewidywań, zebranych przez agencję Bloomberga, wskazuje na wzrost PKB wynoszący w trzecim kwartale 3,5 proc. Najbardziej optymistyczna prognoza mówi nawet o wzroście wynoszącym 6,6 proc. Gorszy szacunek amerykańskiego PKB za trzeci kwartał przedstawili jak na razie jedynie analitycy firmy Visa, którzy oceniają wzrost na jedynie 0,4 proc. W drugim kwartale amerykański PKB wzrósł natomiast o 6,7 proc.

Do spowolnienia gospodarczego w USA przyczyniają się zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw. To m.in. przez nie produkcja przemysłowa spadła w USA we wrześniu o 1,3 proc. mies./mies. – Niedobory siły roboczej i półproduktów, które ciążą przemysłowi, pogarszają się i prawdopodobnie będą problemem dającym dłużej o sobie znać – twierdzi Michael Pearce, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Czytaj więcej

Prognozy MFW pozornie bez zmian. Losy niektórych krajów zupełnie inne

Niedobory towarów oraz podwyższona inflacja (wynosząca 5,4 proc. r./r. we wrześniu) skutkują również pogarszającymi się nastrojami konsumentów. Mówi o tym choćby indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, który spadł z 81,2 pkt w lipcu do 70,3 pkt w sierpniu, najniższego poziomu od grudnia 2011 r. David Blanchflower, ekonomista z Dartmouth College, który był wcześniej członkiem władz Banku Anglii, oraz Alex Bryson, naukowiec z University College London, zwracają uwagę, że każda recesja w USA od 1980 r. została poprzedzona ich spadkami indeksów nastrojów konsumenckich o co najmniej 10 pkt. „Spadek nastrojów konsumenckich w ostatnich sześciu miesiącach sugeruje, że USA wchodzą teraz w recesję, nawet jeśli wzrost zatrudnienia i płac sugeruje co innego" – napisali Blanchflower i Bryson.

Światowy trend

Spowolnienie gospodarcze już zostało potwierdzone w Chinach. Chiński PKB wzrósł w trzecim kwartale tylko o 4,9 proc. r./r., gdy średnio prognozowano, że wzrośnie o 5,2 proc., po tym jak w trzecim powiększył się o 7,9 proc. Końcówka trzeciego kwartału przyniosła tam kryzys energetyczny, którego symptomem były wyłączenia prądu w 20 prowincjach. Trzeci kwartał to również kryzys związany z China Evergrande Group, jednym z największych chińskich deweloperów. Mógł on wpłynąć nie tylko na sytuację na rynku nieruchomości (który skurczył się w trzecim kwartale o 1,8 proc. r./r.), ale też ogólnie zniechęcać spółki do wydatków. Najbardziej pesymistyczne prognozy dla PKB na czwarty kwartał mówią o wzroście wynoszącym zaledwie 2 proc. Problemy Chin przyczyniły się już do obcięcia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozy wzrostu PKB dla Azji na 2021 r. z 7,6 proc. do 6,5 proc.

Czytaj więcej

Nie ma szczepień, nie ma wzrostu gospodarczego

Oznaki spowolnienia widać również w Europie. Są tam one najbardziej odczuwalne w przemyśle. Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w sierpniu o 1,6 proc. mies./mies. W Niemczech, czyli największej gospodarce Eurolandu, zmniejszyła się ona wówczas aż o 4 proc. mies./mies. To m.in. skutek niedoboru mikroprocesorów na światowych rynkach, który doprowadził do przestojów w fabrykach motoryzacyjnych. Wskaźniki PMI liczące koniunkturę w gospodarkach Europy Zachodniej wciąż jednak pozostają na wysokich poziomach. PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł we wrześniu 58,6 pkt, a dla Niemiec 58,4 pkt. (Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza ekspansję w danym sektorze). Zatory podażowe podsycają inflację również w strefie euro. We wrześniu najwyższa była w Estonii i wyniosła 6,6 proc. r./r.

Polski przemysł omija bariery podażowe

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu (w cenach stałych) zwiększyła się we wrześniu o 8,8 proc. rok do roku, nieco bardziej, niż oczekiwali ekonomiści. To wprawdzie najsłabszy wynik od lutego br., ale to głównie efekt wysokiej bazy odniesienia sprzed roku. Produkcja oczyszczona z wpływu czynników sezonowych podskoczyła w minionym miesiącu o 0,9 proc. w stosunku do sierpnia. To największa zwyżka od marca br., choć koniunkturę w przemyśle na całym świecie tłumią ograniczenia podażowe, takie jak niedobór niektórych komponentów oraz kontenerów i drożejące surowce. Nad Wisłą te problemy wyraźnie widoczne są jedynie w branży motoryzacyjnej, której sprzedaż ponownie spadła (o ponad 17 proc. rok do roku). Przejawiają się też coraz szybszym wzrostem cen produkcji sprzedanej (PPI), co jednak świadczy o tym, że firmy są w stanie przenosić rosnące koszty na odbiorców. We wrześniu PPI podskoczył o 10,2 proc. rok do roku, najbardziej od końca 1997 r., po 9,6 proc. w sierpniu. Ekonomiści w większości spodziewają się, że wzrost cen produkcji sprzedanej będzie jeszcze przyspieszał, co z opóźnieniem będzie się przekładało na ceny towarów konsumpcyjnych.

Indeks GDPNow, czyli liczony przez oddział Fedu w Atlancie wskaźnik wzrostu gospodarczego w USA, pokazał w najnowszym odczycie, że amerykański PKB wzrósł w trzecim kwartale tylko 0,5 proc. Jeszcze w połowie miesiąca wskazywał on na wzrost wynoszący 1,2 proc., a dwa miesiące temu na 6 proc. (odczyty te mówią o wzroście annualizowanym, czyli liczonym kw./kw. w tempie rocznym.) To już kolejny sygnał ostrzegający przed możliwą staglfacją w USA i na świecie.

Pozostało 92% artykułu
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno