Specustawa przechodzi w błyskawicznym tempie przez Sejm, budzi jednak sporo wątpliwości zarówno opozycji, jak i biznesu, który za kilka dni będzie wdrażał te przepisy w życie.
Unijne i polskie przepisy
– Wielu przedsiębiorców czeka na nowe przepisy, tymczasem warto zwrócić uwagę na unijne regulacje mające już zastosowanie w Polsce, które zezwalają na legalne zatrudnianie uchodźców – mówi dr Marek Benio z Inicjatywy Mobilności Pracy. – Taką możliwość otworzyła decyzja Rady Unii Europejskiej, uruchamiającej mechanizm tzw. ochrony tymczasowej dla osób uciekających z Ukrainy w wyniku wojny. W tym kontekście wątpliwości może budzić zapis ze specustawy, że przewidziana w niej pomoc dotyczy osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską. Tymczasem unijne regulacje dotyczą wszystkich uchodźców z Ukrainy, bez względu na to czy dotarli do Polski przez Białoruś czy Słowację. Specustawa dodatkowo ureguluje procedury rejestrowania Ukraińców w Polsce, jednak już teraz korzystają oni z ochrony przewidzianej w tych przepisach.
Warto jednak, aby przedsiębiorcy pamiętali, że zgodnie z ostatnio zmienionymi przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nawet w sytuacji zatrudnienia uchodźcy na pół etatu nie mogą zapłacić mu mniej niż minimalne wynagrodzenie.
Czytaj więcej
Wsparcie środowisk prawniczych, pracodawców i HR są kluczowe w pomocy dla wojennych migrantów – mówi Rafał Kania, radca prawny w kancelarii Sendero Tax & Legalt.
– Mam wrażenie, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z ostatniej zmiany przepisów w tym zakresie – dodaje dr Benio.