Na co czeka biznes? Tak ostatnie 12 miesięcy podsumowują przedsiębiorcy

Otwartość na dialog, brak konkretów. Tak ostatnie 12 miesięcy podsumowują polscy przedsiębiorcy.

Aktualizacja: 15.10.2024 07:19 Publikacja: 15.10.2024 04:32

Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warsza

Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

FRONT rok po wyborach sondaż Krzyzak-01

Foto: Tomasz Sitarski

– Z jednej strony widzimy bardzo duże otwarcie rządu na współpracę, na komunikację, jesteśmy zapraszani do różnego rodzaju zespołów, na przykład do spraw deregulacji gospodarki. Tyle że jak się popatrzy na konkrety, to po roku od wyborów przedsiębiorcy nie mają nic, może poza przesunięciem wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania – tak Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club, komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mijającą rocznicę wyborów.

FRONT rok po wyborach sondaż Krzyzak-02

Foto: Tomasz Sitarski

Nasi rozmówcy podkreślają, że to przedsiębiorcy byli jednym z tych środowisk, które z największą nadzieją czekały na zmianę rządu. Liczyli przy tym, że zamiast ogłaszanych szerokim gestem transferów socjalnych oraz mało przejrzystych i gigantycznych wydatków, zapanuje dyscyplina oraz przejrzystość finansowa. Natomiast priorytetem nowego gabinetu będzie powściąganie wydatków i torowanie drogi do wzrostu gospodarczego poprzez ułatwienie życia biznesowi, a przynajmniej odwrócenie niekorzystnych zmian z poprzednich lat, m.in. wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu.

Czytaj więcej

Rok od wyborów. Biznes jest rozżalony, czeka na strategię gospodarczą

Zawiedzione nadzieje polskiego biznesu

Niewiele z tych nadziei się dotąd ziściło. Środowiska przedsiębiorców są rozczarowane m.in. brakiem zmian w zakresie naliczania składek zdrowotnych i konfliktami wewnątrzkoalicyjnymi w tej sprawie. Rząd Donalda Tuska nie kwapi się też z określeniem długofalowych celów polityki gospodarczej, a rozłożone na kilka lat wychodzenie z deficytu finansów publicznych dla biznesu oznacza raczej wzrost obciążeń niż ich likwidację. Niepokoi także szeroko rozumiane otoczenie, np. wysokie ceny energii.

Czytaj więcej

Stan finansów publicznych w rok po wyborach: bez katastrofy, ale dobrze nie jest

Wyjąwszy zatem otwartość dotyczącą kontaktów ze środowiskami przedsiębiorców czy pozytywne zmiany w sądownictwie, będącym istotnym elementem otoczenia biznesu, zmiany są raczej kosmetyczne. Co gorsza, choć się spodziewano, że w pierwszym roku nowej ekipie trudno będzie dokonywać przełomów, m.in. za sprawą dysponującego prawem weta prezydenta – gabinet Donalda Tuska nie może się po upływie tego czasu pochwalić ani jedną próbą przeprowadzenia poważnych reform probiznesowych.

Niejednoznaczny bilans dokonań obecnego rządu

Podobny dystans widać w opiniach ekonomistów. Według nich bilans dokonań obecnego rządu na płaszczyźnie gospodarczej jest raczej słaby: deficyty są rekordowe, zadłużenie państwa szybko rośnie, przejrzystość finansów publicznych nadal pozostawia wiele do życzenia. Politycy rządzącej koalicji, jak się wydaje, powtarzają beztroskie podejście do dyscypliny finansowej swoich poprzedników.

Czytaj więcej

Cezary Szymanek: Rok po wyborach 15 października 2023 r., czyli gdzie jest strategia dla gospodarki

Choć należałoby dodać, że – paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej. Do tego należałoby dorzucić odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy oraz reformę finansów samorządów, która może utorować drogę do uzdrowienia tego sektora.

Mozolne przywracanie praworządności

– Po 12 miesiącach od wyborów nadal jesteśmy na początku drogi ku powrotowi do praworządności – to opinia mec. Marcina Wolnego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nie jest to głos odosobniony, podobnie twierdzi bowiem część sędziów, adwokatów i prokuratorów. Obietnice reformy wymiaru sprawiedliwości i posprzątania „stajni Augiasza”, które składał Donald Tusk, rozbudziły bowiem oczekiwania prawników i obywateli. Ci jednak, którzy liczyli na szybkie zmiany, się zawiedli.
Jaki jest bilans reformowania sądów, TK i prokuratury przez obecną ekipę rządzącą? Sejm uchwalił dwie ustawy zmieniające Trybunał, które jednak prezydent wysłał do TK. Podobny los spotkał nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Minister Adam Bodnar przedstawił też propozycje w sprawie dalszego losu tzw. neosędziów i wyroków przez nich wydanych. – Nadal nie ma jednak konkretów. Poruszamy się jedynie w sferze koncepcji – komentuje prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati i dodaje: – Rząd musi wziąć się do roboty, bo dotychczasową jego pracę oceniam na słabą dwójkę.
Nie lepiej jest w prokuraturze, gdzie w dodatku wciąż trwa spór o to, kto jest legalnym prokuratorem krajowym.
– Wydaje się, że prokuratorzy odczuwają presję ze strony obozu rządowego w kwestii rozliczeń i stąd się biorą pochopne decyzje, jak przedwczesne przedstawienie zarzutów Marcinowi Romanowskiemu – mówi Andrzej Seremet, były prokurator generalny z czasów, gdy ta instytucja była niezależna od polityków. Jak zaznacza, ustawa o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego już dawno powinna być gotowa, a jest dopiero konsultowana.
– Nie można wszystkiego tłumaczyć nieprzychylnością prezydenta. Potrzeba więcej sprawczości – dodaje Andrzej Seremet.

– Z jednej strony widzimy bardzo duże otwarcie rządu na współpracę, na komunikację, jesteśmy zapraszani do różnego rodzaju zespołów, na przykład do spraw deregulacji gospodarki. Tyle że jak się popatrzy na konkrety, to po roku od wyborów przedsiębiorcy nie mają nic, może poza przesunięciem wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania – tak Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club, komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mijającą rocznicę wyborów.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu