Gawkowski: Komisja Europejska dała zielone światło na pomoc publiczną dla Intela

Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.

Aktualizacja: 13.09.2024 19:13 Publikacja: 13.09.2024 10:40

Gawkowski: Komisja Europejska dała zielone światło na pomoc publiczną dla Intela

Foto: Intel

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, że Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel.

Fabryka Intela w Polsce. KE daje zielone światło na pomoc publiczną

- To bardzo dobra wiadomość. To ważny krok na, na który czekaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Takie procesy w Komisji Europejskiej trwają zazwyczaj dwa lata. Nam udało się ten proces skrócić i bardzo przyspieszyć. To zaledwie osiem miesięcy. Teraz kolejne kroki przed nami – mówił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

- Ta pomoc publiczna, której udzielimy, to jest ponad 7,4 mld zł. Ta inwestycja jest warta dzisiaj (w pakiecie i pomocy publicznej – w całości) ponad 25 mld zł. Inwestycja w fabrykę Intela to jest największa inwestycja w Polsce od dekad. I to złoto o którym wielokrotnie mówiliśmy, czyli półprzewodniki, w Polsce będą gwarantowały i lepszy rozwój gospodarczy i większe bezpieczeństwo - dodał.

Czytaj więcej

Krok bliżej do inwestycji Intela w Polsce

Fabryka Intela w Polsce

Amerykański gigant decyzję o lokalizacji fabryki podjął m.in. na podstawie rządowych zapewnień o pomocy publicznej przy tej inwestycji. 

Zakład integracji i testowania półprzewodników Intela zgodnie z planem ma powstać w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE).  Wstępne prace ruszyły, na miejscu pojawiły się już maszyny budowlane. Teren jest obecnie uzbrajany w niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego.

Koszty tego przygotowania ponosi LSSE. Choć na razie liderem rozmów ze strony rządu jest Ministerstwo Cyfryzacji, to już po dopięciu notyfikacji pałeczkę zapewne przejmie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które dalej ma prowadzić tę inwestycję.

Pomoc publiczna dla Intela

Proces udzielenia pomocy publicznej dla Intela prowadzony jest na podstawie rządowego programu pod nazwą "Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych".

Na wniosek ministra cyfryzacji od lutego br. trwało postępowanie prenotyfikacyjne prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz Intel. Negocjacje dobiegły końca. Wkrótce wniosek notyfikacyjny do KE w imieniu ministra cyfryzacji ma złożyć prezes UOKiK. Na konferencji podano także, że zostaną prace związane z uzyskaniem zgody Rady Ministrów w formie uchwały, na udzielenie pomocy publicznej Intelowi. Zgoda Rady Ministrów oraz notyfikacja pomocy publicznej umożliwią zawarcie umowy pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez ministra cyfryzacji a firmą Intel, określającej szczegółowe zasady pomocy

-Cały ten proces – szacujemy – po naszej stronie zamknie się do końca roku – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.

Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie także przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej. Z uwagi na wartość przedmiotu umowy niezbędne będzie zaopiniowanie jej przez Prokuratorię Generalną. Trwają już robocze prace pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Prokuratorią.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, że Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel.

Fabryka Intela w Polsce. KE daje zielone światło na pomoc publiczną

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu