Pichai w swoim wpisie zaznaczył także, że Susan Wojcicki „zapisała się w historii Google„. ”Trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Była niesamowitą osobą, liderką i przyjaciółką, która wywarła ogromny wpływ na świat. (...) Będzie nam jej bardzo brakować. Nasze myśli z jej rodziną” - napisał.
Nie żyje Susan Wojcicki
Urodzona 5 lipca 1968 roku Susan Wojcicki była amerykańską ekonomistką i bizneswoman.
Czytaj więcej
- Moją najbardziej radykalną zmianą było odejście z Intela i przejście do Google, wówczas małego start-upu, mimo że byłam w ciąży – wyznaje Susan Wojcicki, która założycielom Google’a wynajmowała pierwsze biuro, a właściwie… garaż. Teraz ma pięcioro dzieci, a jej majątek szacowany jest na 780 milionów dolarów.
W latach 2014–2023 Wojcicki pełniła funkcję CEO YouTube. Z firmą Google, która przejęła YouTube, związana była niemal od jej powstania – w 1998 roku wynajęła Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi swój garaż, by mogli w nim założyć spółkę Google Inc. Od 1999 roku kierowała działem marketingu Google, a rok później została wiceprezesem przedsiębiorstwa. Odpowiadała za tworzenie pierwszych doodles oraz wprowadziła do realizacji liczne produkty, – m.in. Google Images, Google Books i Google Video. Wojcicki była zdeklarowaną zwolenniczką zakupu serwisu YouTube. Wojcicki pracowała w firmie od niemal 25 lat. Z obu stanowisk odeszła w 2011 roku. W 2014 roku została mianowana prezesem (CEO) YouTube.
Susan Wojcicki dwukrotnie trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes. W 2011 roku znalazła się na miejscu 16. a rok później – na 25.