Zgodnie z wyjaśnieniami Dyrekcji Generalnej Unii ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Rynków Kapitałowych (DG FISMA) opublikowanymi przez Komisję Europejską, osobom fizycznym i prawnym z krajów UE nie wolno uczestniczyć w rosyjskim programie wymiany aktywów pomiędzy inwestorami.
Dekret Putina już nieaktualny
„Osoby i podmioty z UE będą miały zakaz udziału w (rosyjskim — red.) programie wymiany aktywów ze względu na zaangażowanie w to rosyjskiego NSD (Krajowego Depozytu Rozliczeniowego)” – stwierdziła KE w opublikowanym 24 lipca komunikacie. „Wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze będące własnością NSD, będące w jego posiadaniu lub kontrolowane przez tę instytucję muszą zostać zamrożone i nie można udostępniać żadnych funduszy ani zasobów gospodarczych na tę (wymianę – red.) bezpośrednio lub pośrednio” – tłumaczy Bruksela.
Czytaj więcej
Rząd rosyjski przejmie władzę w zagranicznych spółkach ważnych dla gospodarki tego kraju. Jednocześnie jest gotów na odmrożenie części obcych aktywów zostawionych w Rosji. Tu liczy na wzajemność.
W listopadzie 2023 r. Putin podpisał dekret, który stanowił, że inwestorzy z Rosji będą mogli sprzedać nierezydentom zablokowane zagraniczne papiery wartościowe za kwotę nie większą niż 100 tysięcy rubli. Z kolei nierezydenci mogą na zakup tych papierów wykorzystywać środki z rachunków typu C (na te rachunki wpływają wpłaty z tytułu rosyjskich papierów wartościowych będących w posiadaniu cudzoziemców).
Pieniędzy z rachunków typu C nie można wypłacić i swobodnie wykorzystać, jednak za ich pomocą można dokonywać obowiązkowych płatności – kar, opłat za prowadzenie rachunków i innych. Aby wdrożyć mechanizm wymiany, władze rosyjskie są gotowe odblokować część środków na rachunkach typu C, a cudzoziemcy będą mogli także wycofać wszystkie aktywa zakupione od Rosjan bez uzyskania zgody strony rosyjskiej.