Jak wynika z badania centrum badawczego BEROC (założone w Szwecji specjalizuje się w rynku białoruskim), na koniec 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było 6826 firm z białoruskim udziałem. Wzrost rozpoczął się w 2020 r., kiedy otwarto 454 firmy.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone chcą pozbawić Rosję możliwości korzystania z międzynarodowych, połowowych certyfikatów środowiskowych. Są one niezbędne do eksportu ryb i owoców morza do Unii Europejskiej.
Przyczyną był kryzys polityczny, który rozpoczął się w 2020 roku po sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborach, a nasilił się w wyniku represji po protestach, a potem agresji Rosji na Ukrainę i sankcji UE wobec Białorusi. W ubiegłym roku w ZUS zarejestrowało się 122 tysiące Białorusinów. Jest to po Ukraińcach druga grupa płatników zagranicznych w Polsce.
Białoruskie firmy uciekają z Litwy. Problemy z legalizacją biznesu, trudny język
Na Litwie, która od początku białoruskiej emigracji stanowiła konkurencję dla Polski w pozyskiwaniu białoruskich pracowników, w tym w sektorze IT, również przybywało emigrantów z Białorusi. Między 2020 a 2022 rokiem liczba białoruskich firm sięgnęła 1350 przedsiębiorstw. Ale od 2023 r. nastąpiła redukcja – minus 37 proc., na koniec ubiegłego roku pozostało 850 podmiotów prawnych.
BEROC wymienia główne problemy białoruskiego biznesu na Litwie: trudności z legalizacją pracowników i firm, otwieraniem rachunków bankowych i rozliczeniami z białoruskimi kontrahentami, negatywny wizerunek Białorusi oraz niską dostępność finansowania.