Na powyższe pytania odpowiadali eksperci PIIT podczas spotkania „Gospodarka przyszłości - przełomowe technologie. Jak polski przemysł cyfrowy postrzega wyzwania i szanse płynące z rozwoju i regulacji AI i disruptive technologies”.
Przyjazna rozwojowi polityka i regulacje AI w Polsce
Eksperci PIIT poruszyli istotne kwestie dotyczące polityki i regulacji AI, czynników kształtujących rozwój AI, szans, jakie tworzy dla polskiej gospodarki oraz działań niezbędnych by rozwiązania oparte na AI były tworzone w sposób etyczny i odpowiedzialny. Podczas spotkania Borys Stokalski wskazywał, że zrównoważone i przyjazne innowacjom podejście do regulacji technologii jest kluczowym warunkiem rozwoju konkurencyjnej, cyfrowej gospodarki.
Najpilniejsze działania KPT koncentrować się będą w tym momencie na unijnych i polskich politykach i regulacjach dotyczących zastosowań sztucznej inteligencji, oraz modeli ogólnego przeznaczenia (AI Systems, General Purpose AI).
Autonomiczne, inteligentne produkty i usługi zaczynają towarzyszyć nam na co dzień. To początek najbardziej radykalnej rewolucji jaką, jak dotąd umożliwił rozwój technologii. Jesteśmy odpowiedzialni za to by przynosiła dobre, szeroko dostępne owoce: lepszą pracę, jakość życia, bezpieczeństwo, wzrost dobrobytu z mniejszym kosztem dla środowiska – podkreśla Borys Stokalski.
Legislacja w zakresie AI
Kolejną kwestią jest wprowadzenie regulacji prawnych z uwzględnieniem standardów i doświadczeń z innych krajów. Spójność podejścia do regulacji jest ważnym czynnikiem sprzyjającym skalowaniu rozwiązań, wpływających na możliwość tworzenia i monetyzacji globalnych rozwiązań, takich jak fundamentalne modele ogólnego przeznaczenia. Znaczące rozbieżności w podejściu do regulacji technologii mogą też prowadzić do powstawania obszarów, na których istotne innowacyjne produkty i usługi będą mniej dostępne, prowadząc do „wykluczenia AI” grup społecznych lub gałęzi gospodarki. Kluczowym zadaniem w tym momencie jest więc tworzenie i wdrażanie regulacji we współpracy z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi.