Gospodarka przyszłości to przełomowe technologie

Technologia oraz wciąż postępująca transformacja cyfrowa są zjawiskami obecnymi w niemal każdym obszarze życia społeczno-gospodarczego. Jaki wpływ mają przełomowe technologie na rozwój cyfrowej gospodarki przyszłości?

Publikacja: 28.06.2024 12:00

Gospodarka przyszłości to przełomowe technologie

Foto: Adobe Stock

Na powyższe pytania odpowiadali eksperci PIIT podczas spotkania „Gospodarka przyszłości - przełomowe technologie. Jak polski przemysł cyfrowy postrzega wyzwania i szanse płynące z rozwoju i regulacji AI i disruptive technologies”.

Przyjazna rozwojowi polityka i regulacje AI w Polsce

Eksperci PIIT poruszyli istotne kwestie dotyczące polityki i regulacji AI, czynników kształtujących rozwój AI, szans, jakie tworzy dla polskiej gospodarki oraz działań niezbędnych by rozwiązania oparte na AI były tworzone w sposób etyczny i odpowiedzialny. Podczas spotkania Borys Stokalski wskazywał, że zrównoważone i przyjazne innowacjom podejście do regulacji technologii jest kluczowym warunkiem rozwoju konkurencyjnej, cyfrowej gospodarki.

Najpilniejsze działania KPT koncentrować się będą w tym momencie na unijnych i polskich politykach i regulacjach dotyczących zastosowań sztucznej inteligencji, oraz modeli ogólnego przeznaczenia (AI Systems, General Purpose AI).

Autonomiczne, inteligentne produkty i usługi zaczynają towarzyszyć nam na co dzień. To początek najbardziej radykalnej rewolucji jaką, jak dotąd umożliwił rozwój technologii. Jesteśmy odpowiedzialni za to by przynosiła dobre, szeroko dostępne owoce: lepszą pracę, jakość życia, bezpieczeństwo, wzrost dobrobytu z mniejszym kosztem dla środowiska – podkreśla Borys Stokalski.

Legislacja w zakresie AI

Kolejną kwestią jest wprowadzenie regulacji prawnych z uwzględnieniem standardów i doświadczeń z innych krajów. Spójność podejścia do regulacji jest ważnym czynnikiem sprzyjającym skalowaniu rozwiązań, wpływających na możliwość tworzenia i monetyzacji globalnych rozwiązań, takich jak fundamentalne modele ogólnego przeznaczenia. Znaczące rozbieżności w podejściu do regulacji technologii mogą też prowadzić do powstawania obszarów, na których istotne innowacyjne produkty i usługi będą mniej dostępne, prowadząc do „wykluczenia AI” grup społecznych lub gałęzi gospodarki. Kluczowym zadaniem w tym momencie jest więc tworzenie i wdrażanie regulacji we współpracy z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi.

Kwestie związane z AI są niewątpliwie dużym wyzwaniem prawnym. Dynamiczny rozwój technologii stawia przed prawodawcami nowe, skomplikowane problemy, które wymagają precyzyjnych regulacji. Aby skutecznie odpowiedzieć na te wyzwania, warto czerpać dobre wzorce z doświadczeń innych europejskich rynków, które już wprowadziły zaawansowane rozwiązania prawne dotyczące AI. Pozwoli to na stworzenie spójnych i efektywnych przepisów, które będą chronić prawa obywateli i jednocześnie wspierać innowacyjność. Dobra regulacja AI jest lepsza od braku regulacji – wskazuje Xawery Konarski. 

Konkurencyjność polskich przedsiębiorstw

Polska jest dzisiaj ważnym obszarem powstawania ośrodków R&D polskich i globalnych przedsiębiorstw. W Polsce budowane są kompetencje rozwojowe dla rozwiązań smart, pojazdów autonomicznych, dronów, zaawansowanej analityki obrazów i innych obszarów związanych z AI. Sprzyjające innowacjom regulacje mogą znacząco wpłynąć na atrakcyjność naszego kraju jako miejsca w którym warto budować bezpieczne i odpowiedzialne rozwiązania wykorzystujące AI, zarówno dla polskich inwestorów jak i największych, globalnych korporacji technologicznych.

Bez wdrażania innowacji nie ma postępu, nie można budować swojej przewagi w biznesie. Przedsiębiorstwa potrzebują drogowskazu w jakie rozwiązania inwestować, aby utrzymać swoją przewagę. Celem Komitet Przełomowych Technologii będzie wyznaczanie najważniejszych kierunków dla branży teleinformatycznej – wskazuje Olaf Krynicki. 

Czym dokładnie jest Komitet Przełomowych Technologii PIIT?

Komitet Przełomowych Technologii zajmuje się problematyką nowoczesnych technologii, między innymi sztuczną inteligencją (AI), Internetem Rzeczy (IoT), chmurą obliczeniową, blockchain, dronami i robotami przemysłowymi. Koncentruje się przede wszystkim na wyzwaniach regulacyjnych wynikających z rozwoju i wdrażania innowacyjnych technologii cyfrowych, które są na etapie wczesnej komercjalizacji i szybkiego wzrostu („early market”).

W tym zakresie KPT jest także wiarygodnym partnerem organów publicznych odpowiedzialnych za stanowienie prawa, dystrybucję środków publicznych (w tym środków unijnych na wspieranie innowacji), nadzór nad rynkiem (regulatorzy), certyfikowanie produktów i usług wykorzystujących przełomowe innowacje, edukację i upowszechnianie kompetencji.

Działania prowadzone przez KPT mają na celu stworzenie szerokiej platformy dialogu przedsiębiorców, użytkowników i regulatorów. Celem tej współpracy jest więc zapewnienie warunków sprzyjających odpowiedzialnemu rozwojowi przemysłu teleinformatycznego i wzrostowi jego znaczenia na rynku globalnym dzięki zrównoważonej regulacji otwartej na innowacje.

Na powyższe pytania odpowiadali eksperci PIIT podczas spotkania „Gospodarka przyszłości - przełomowe technologie. Jak polski przemysł cyfrowy postrzega wyzwania i szanse płynące z rozwoju i regulacji AI i disruptive technologies”.

Przyjazna rozwojowi polityka i regulacje AI w Polsce

Pozostało 94% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu