Dawny współpracownik z Microsoftu jest już bogatszy od Billa Gatesa

Na liście najzamożniejszych ludzi założyciela Microsoft wyprzedził były prezes firmy, Steve Ballmer. W przeciwieństwie do Gatesa utrzymał on większość majątku w akcjach koncernu, ale i nie prowadził tak hojnej działalności dobroczynnej.

Aktualizacja: 03.07.2024 06:33 Publikacja: 03.07.2024 04:30

Elon Musk, m.in. współzałożyciel i prezes Tesli, niezmiennie pozostaje liderem rankingu krezusów age

Elon Musk, m.in. współzałożyciel i prezes Tesli, niezmiennie pozostaje liderem rankingu krezusów agencji Bloomberg

Foto: LISA O'CONNOR / AFP

Na szóste miejsce na tworzonej przez agencję Bloomberg liście najbogatszych ludzi awansował w poniedziałek były prezes Microsoftu Steve Ballmer. Być może ta informacja nie wzbudziłaby większego zainteresowania, gdyby nie to, że tym samym wyprzedził on pod względem wielkości majątku samego współzałożyciela technologicznego giganta, Billa Gatesa.

Czytaj więcej

141 nowych miliarderów na liście „Forbesa”. W tym Taylor Swift

Wartość fortuny Ballmera sięgnęła 157,2 mld dol. po tym, gdy kurs akcji Microsoftu wyszedł na nowy rekord, powiększając notowane od początku roku umocnienie do 21 proc. Majątek Gatesa jest o pół miliarda dolarów mniejszy.

Liderem listy największych bogaczy niezmiennie pozostaje prezes i współzałożyciel Tesli Elon Musk, dysponujący fortuną wartą 226,1 mld dol.

Bogatszy od legendy

Ballmerowi udało się wyprzedzić Gatesa, dzięki temu, że 90 proc. swojego majątku wciąż ma ulokowane w akcjach Microsoftu. 68-letni miliarder nie zdywersyfikował swojego majątku, tak jak zrobił to nie tylko Gates, ale jak zwykle postępują najzamożniejsi, dążąc do ograniczenia ryzyka związanego z tym, że biznesowi, z którego wyrośli, powinie się noga.

Steve Ballmer wciąż 90 proc. swojego majątku trzyma w akcjach Microsoft, a zaufanie do tej firmy pro

Steve Ballmer wciąż 90 proc. swojego majątku trzyma w akcjach Microsoft, a zaufanie do tej firmy procentuje

Sean M. Haffey / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Na korzyść Ballmera zadziałało jednak to, że Microsoft, który zbudował swoją potęgę na systemie operacyjnym Windows, w ubiegłej dekadzie zdołał wreszcie znaleźć nowe kierunki rozwoju. W rezultacie w 2014 r. kurs akcji spółki przebił rekord z 1999 r., a w ostatnich dziesięciu latach inwestycja w nie przyniosła ponad 1160 proc. zysku.

Należący do osób o największych zasługach dla sukcesu Microsoftu Ballmer dołączył do pracowników w 1980 r., czyli pięć lat po założeniu firmy przez Gatesa i jego przyjaciela Paula Allena. Starszego od siebie o zaledwie kilka miesięcy Gatesa zastąpił na stanowisku prezesa giganta IT w 2000 r. Największym akcjonariuszem Microsoftu – do czego wystarczył mu 4-procentowy udział – stał się dzięki programom motywacyjnym, kiedy w 2014 r. przeszedł na emeryturę.

Hossa w AI się utrzyma

W 2014 r. Ballmer przejął klub NBA Los Angeles Clippers, płacąc 2 mld dol. – obecnie jego wartość szacuje się na 4,6 mld dol., co dawałoby 3-procentowy udział w majątku miliardera.

Tymczasem w przeciwieństwie do Ballmera Gates nie tylko zdywersyfikował swój majątek – w kapitale Microsoftu ma dziś zaledwie 1,6-procentowy udział – ale i znaczną jego część przeznaczył na działalność dobroczynną.

Microsoft, który nawiązał bliską współpracę z OpenAI, stał się jednym z największych beneficjentów gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji. Obstawianie przez inwestorów dalsze przyspieszenie w tej dziedzinie wywindowało notowania licznych spółek na giełdzie nowojorskiej. W ciągu dwóch lat papiery Nvidii podrożały o ponad 750 proc., jednak sięgająca w tym czasie 77 proc. stopa zwrotu z akcji Microsoftu i tak jest prawie dwa razy wyższa od wypracowanej przez indeks S&P 500.

Czytaj więcej

Melinda Gates odchodzi z fundacji i zabiera ze sobą miliardy dolarów

Jeśli wierzyć specjalistom, to potencjał związanej ze sztuczną inteligencją hossy wciąż jest daleki od wyczerpania. Ankietowani przez Bloomberga przedstawiciele instytucji finansowych, takich jak m.in. BlackRock czy BNP Paribas Asset Management, zapowiadają, że w drugiej połowie tego roku pozostanie ona jednym z głównych tematów inwestycyjnych.

Cena filantropii

Tymczasem w przypadku założyciela słynnego koncernu około połową jego majątku zarządza firma inwestycyjna Cascade Investment, w której ulokował kapitał pochodzący z wpływów ze sprzedaży akcji Microsoftu i dywidend. Pośrednio przez nią jest także właścicielem wartych 21 mld dol. udziałów w zajmującej się gospodarką odpadami spółce Republic Services.

Tymczasem utworzona przez niego fundacja Gates Foundation dysponuje funduszami o wartości 75 mld dol., co czyni ją jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie. Wielomiliardowy majątek Gates wraz ze byłą żoną Melindą French Gates przekazał fundacji. Łącznie ich wpłaty wyniosły 60 mld dol., jednak po rozwodzie French Gates ustąpiła z funkcji współprzewodniczącej fundacji, wycofując 12,5 mld dol., które wykorzystuje na własne cele charytatywne.

Bill Gates po zakończeniu kariery biznesowej poświęcił swoją energię i znaczną część majątku na dzia

Bill Gates po zakończeniu kariery biznesowej poświęcił swoją energię i znaczną część majątku na działalność charytatywną

ALEX WONG / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Hojnym darczyńcą fundacji jest także przyjaciel Gatesa, charyzmatyczny inwestor miliarder Warren Buffett. Gates, French Gates i Buffett są także założycielami Giving Pledge – organizacji, która zachęca najzamożniejszych do przekazywania dużej części swoich majątków za życia lub w testamentach. Ballmer nie przyłączył się jednak do Giving Pledge – choć prowadzi własną działalność filantropijną, to jej skala jest nieporównywalnie mniejsza od działalności Gatesa.

Na szóste miejsce na tworzonej przez agencję Bloomberg liście najbogatszych ludzi awansował w poniedziałek były prezes Microsoftu Steve Ballmer. Być może ta informacja nie wzbudziłaby większego zainteresowania, gdyby nie to, że tym samym wyprzedził on pod względem wielkości majątku samego współzałożyciela technologicznego giganta, Billa Gatesa.

Wartość fortuny Ballmera sięgnęła 157,2 mld dol. po tym, gdy kurs akcji Microsoftu wyszedł na nowy rekord, powiększając notowane od początku roku umocnienie do 21 proc. Majątek Gatesa jest o pół miliarda dolarów mniejszy.

Pozostało 89% artykułu
Biznes
Bajkał zamiast Bali, zakazana nawet Białoruś. Ograniczenia w podróżach Rosjan
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Biznes
4F na aucie. Fundacja Maraton Warszawski zrywa współpracę z marką
Biznes
Chiny królują w liczbie patentów na sztuczną inteligencję
Biznes
Ozempic może powodować ślepotę? Nowe badania pokazują wyraźny związek
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Biznes
Jeff Bezos znów sprzedaje akcje Amazona. Wybrał na to idealny moment