Pierwszą dziesiątkę państwa najbardziej życzliwych Rosjanom w wydawaniu schengeńskich wiz opublikowała gazeta RBK powołując się na dane Komisji Europejskiej. W 2023 r na podium tej niechlubnej działalności, poza Włochami znalazła się Francja (99,6 tys. wiz) i Hiszpania (96,8 tys. wiz).
Wizy dla bogatych Rosjan
Nie jest przypadkiem, że to właśnie w tych trzech bogatych krajach tzw. starej Unii, bogaci Rosjanie od dziesięcioleci lokowali pieniądze, kupowali nieruchomości, jachty, apartamenty czyli wydawali ogromne kwoty na lokalnych rynkach.
Czytaj więcej
Od napaści Rosji na Ukrainę do Argentyny uciekło 35 tysięcy Rosjan. W minionym roku dostali rekordowo dużo pozwoleń na pobyt. To dzięki „turystyce w ciążowej”. Kobiety, które urodziły w Argentynie dziecko, szybko dostają obywatelstwo dla całej rodziny i mogą swobodnie podróżować bez wiz do 170 krajów, w tym do UE, Wielkiej Brytanii i USA.
Dlatego czwarta w zestawieniu Grecja, gdzie wyjeżdża dużo rosyjskiej klasy średniej, wydała wiz o blisko połowę mniej niż Francja (54,3 tys.), a piąte Niemcy — 15,2 tys. Życzliwi reżimowi Putina Węgrzy wydali wiz Schengen 14,9 tys., Finlandia która nie przyjmuje do siebie turystów i wiz turystycznych nie wydaje, podarowała obywatelom kraju-agresora 11,1 tys. wiz Schengen. Szwajcaria, w której bankach jest zamrożone setki milionów rosyjskiego kapitału wydała 9,4 tys. wiz, Austria — 4,5 tys. wiz. Dziesiątkę zamyka Portugalia z 2,9 tysiącami wiz dla Rosjan.
Polska wydała wiz za mało na pierwszą dziesiątkę
Jak widać w pierwszej dziesiątce nie ma Polski i z wyjątkiem Węgier — państw, które wraz z nami wstąpiły do Wspólnoty w 2004 r., dominuje tzw. stara Unia. W sumie, według danych Komisji Europejskiej, w minionym roku Rosjanie złożyli 520 tys. wniosków wizowych (w 2022 r. było ich więcej – 687 tys.). Unijne kraje były dla nich przychylne Jedynie 10,6 proc. (53 tys.) dostało odmowę.