Spór o hurtowe ceny unijnych światłowodów

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej swoją decyzją wpłynie na rynek dostawców i odbiorców internetu – alarmują mali i średni operatorzy.

Publikacja: 07.09.2023 03:00

Spór o hurtowe ceny unijnych światłowodów

Foto: Adobe Stock

Największy operator hurtowych sieci światłowodowych zbudowanych w dużej mierze za pieniądze z Unii Europejskiej zyskał wsparcie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Orange Polska protestuje. Wspiera go nieoczekiwanie izba małych i średnich przedsiębiorstw z sektora.

Sporne ramy

Operatorzy telekomunikacyjni szukają sposobów na wzrost przychodów i zysków. Widać to nie tylko na arenie międzynarodowej, w starciu z firmami technologicznymi, w tym dostawcami treści. W Polsce trwa właśnie starcie między nowymi graczami rynkowymi – operatorami hurtowymi, często budującymi infrastrukturę z pieniędzy publicznych – a tymi operatorami, którzy z niej korzystają, by oferować internet abonentom. W konflikt między największymi reprezentantami każdej ze stron – Fiberhostem i Orange Polska – zaangażował się prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacek Oko.

Czytaj więcej

Internetowi giganci będą zmuszeni do przestrzegania unijnego prawa. Duże zmiany

W skrócie chodzi o to, że operatorzy sami nie doszli do porozumienia i UKE na wniosek hurtownika (d. Inea, należy obecnie do australijskiej grupy inwestycyjnej Macquarie) opracował decyzję, która ma uregulować relacje Fiberhostu i Orange Polska.

Formalnie chodzi o zmianę tzw. umowy ramowej, łączącej firmy. UKE tłumaczy, że za jego zgodą zasady współpracy operatorów zmieniły się, odkąd umowa ta została wydana. Dotyczy to także podwyżek cen z 2022 r. UKE argumentuje też, że decyzja ma być odpowiedzią również na postulaty samego Orange, który chciał zmian w ofercie ramowej (miał domagać się umieszczenia promocji, z której korzysta, i uniemożliwienia Fiberhostowi wycofania się z ustaleń).

Fiberhost to największa pod względem zasięgu sieci firma zarządzająca i budująca sieci szerokopasmowe w dużej mierze ze środków publicznych programu Polska Cyfrowa, a jej oferty dostępu do tych sieci zatwierdza UKE. Decyzja, którą zamierza wydać prezes UKE, zdaniem Orange pozwolić ma Fiberhostowi na automatyczną zmianę umowy i żąda umorzenia sprawy.

Fiberhost w odpowiedzi na pytania „Rz” podał m.in., że Orange jest jedynym operatorem, który nie zgodził się na zmianę umowy, a jej brak doprowadziłby do nierównowagi rynkowej.

Oprócz Orange głos zabrały przed UKE także organizacje, do których telekom ten należy. Co ciekawe i raczej rzadko spotykane, w sukurs przyszła mu organizacja małych operatorów – Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. Ostro krytykuje ona prezesa UKE, Jacka Oko, zarzucając mu, że w postępowaniu administracyjnym pominął izbę, niedokładnie przeanalizował sytuację i przekracza kompetencje.

Mali bronią giganta

KIKE argumentuje, że UKE powinien jeszcze raz otworzyć postępowanie, bo dotyczy ono członków izby.

Mali i średni operatorzy mają bowiem „nieustannie zgłaszać problemy na tle dostępu hurtowego do sieci, której dysponentem jest Fiberhost”. KIKE argumentuje również, że decyzja w sprawie relacji Fiberhostu i Orange będzie miała znaczenie dla umów innych firm i będzie oddziaływać na cały rynek hurtowy.

KIKE uważa przy tym, że – mówiąc kolokwialnie – dostawcy internetu będą dążyli do tego, aby odbić sobie zmiany na użytkownikach (gospodarstwach domowych). Izba dodaje jednak też od razu, że „na tę chwilę” nie mają mechanizmów prawnych, które byłyby aprobowane przez prezesa UKE czy UOKiK.

Tym sposobem dyskusja na temat relacji Fiberhostu i Orange zahacza o dobrze znany front: starania telekomów, aby urzędy pozwoliły im na podnoszenie cen detalicznych użytkownikom.

Jak się okazuje, problemem – przynajmniej niektórych – dużych operatorów nie są uprawnienia hurtowników, lecz brak możliwości ruchu detalistów. – Nie jesteśmy przeciwnikami podwyżek cen w sieciach hurtowych – mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. Przypomina jednak też, że w Polsce nadal nie wdrożono prawa komunikacji elektronicznej, które pozwoli zdaniem T-Mobile podnieść ceny wszystkim abonentom, a nie tylko nowym i przedłużającym umowy.

– Nie może być tak, że operator hurtowy podnosi ceny o kilkanaście procent, prezes UKE zgadza się, a my – jako detalista – nie możemy nic zrobić – słyszymy w Orange.

– Liczymy, że pod egidą prezesa UKE wypracujemy taki model współpracy z operatorami hurtowymi, dzięki któremu nie będziemy zaskakiwani ich decyzjami – mówi Andrzej Abramczuk, prezes Netii.

Hurtowy rynek światłowodów

Za sprawą 1 mld euro środków publicznych z programu operacyjnego Polska Cyfrowa w Polsce powstało wiele hurtowych otwartych sieci światłowodowych, z których mogą korzystać firmy telekomunikacyjne sprzedające usługi dostępu do internetu klientom detalicznym.
Operatorzy hurtowi zapewniają dostęp zarówno do sieci, które były już wykorzystywane do świadczenia usług na rzecz użytkowników końcowych, jak i do sieci nowo budowanych, w tym przy wykorzystaniu środków publicznych – przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej w raporcie o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2022 r. Do największych graczy należą: Fiberhost, Nexera, Światłowód Inwestycje (joint venture Orange Polska i holenderskiego APG) oraz Tauron. Według urzędu sieci Fiberhostu, Nexery i Taurona nie pokrywają się ze sobą. Jedynie sieci Światłowodu Inwestycje pokrywają się częściowo z pozostałymi trzema. Dlatego według UKE można szacować, że sieci operatorów hurtowych są doprowadzane do co najmniej 14,7 tys. miejscowości, czyli 28 proc. wszystkich miejscowości w Polsce. ∑

Największy operator hurtowych sieci światłowodowych zbudowanych w dużej mierze za pieniądze z Unii Europejskiej zyskał wsparcie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Orange Polska protestuje. Wspiera go nieoczekiwanie izba małych i średnich przedsiębiorstw z sektora.

Sporne ramy

Pozostało 95% artykułu
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii