Według wiceszefa MSWiA w Polsce jest nadal około 80 tysięcy osób, które wciąż przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania - halach targowych, remizach i pensjonatach. Polski rząd chce by osoby, które przebywają w takich miejscach ponad 120 dni partycypowały w 50 proc. kosztów przez najbliższe miesiące, a docelowo, żeby całkowicie ponosiły koszty pobytu w Polsce. Paweł Szefernaker jest też pełnomocnikiem rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Uchodźcy mają współfinansować swój pobyt w Polsce od połowy przyszłego roku.
Czytaj więcej
Przed rosyjską inwazją 82 procent ukraińskich uchodźców nie miało żadnego doświadczenia w pracy w Polsce; 89 procent nigdy nie pracowało w Czechach, a 83 procent w Rumunii. Teraz najwięcej z nich pracuje w Polsce, a najlepiej zarabiają w Czechach.
Wiceminister MSWiA mówił tez o nowej ustawie regulującej ceny węgla w tym sezonie grzewczym.
- Myślę, że ta ustawa wejdzie w życie w przeciągu dwóch-trzech tygodni, ale wszystko zależy od tego, kiedy wróci z Senatu do Sejmu – powiedział Paweł Szefernaker w radiu RMF FM. W piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1,5 tys. zł. Samorządy nie będą mogły sprzedawać go za więcej niż 2 tys. zł za tonę. Projekt ustawy o dystrybucji węgla w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Sejmu. Samorządy, które kupiły wcześniej węgiel po wyższej cenie, mają dostać faktury korygujące.