– Właściwie każdy element ESG, każda literka, czyli E jak środowisko, S jak społeczna odpowiedzialność i G jak ład korporacyjny, odgrywa kluczową rolę jako czynnik długoterminowej budowy wartości firmy – podkreślał Dominik Januszewski, Head of Strategic Consulting w JLL Polska, współprowadzący debatę poświęconą tej tematyce podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw zgodny z koncepcją ESG zakłada, że firmy nie tylko powinny kłaść nacisk na swój interes, ale też troszczyć się o działania przynoszące korzyści wszystkim interesariuszom, w tym klientom, partnerom biznesowym, pracownikom, społeczności lokalnej czy środowisku.
– Dla nas, jako lidera prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce, działanie w formule ESG jest rzeczą niejako naturalną – mówiła Anna Rulkiewicz, prezes zarządu spółki Lux Med. – Od dawna zdajemy sobie sprawę, że nie można mówić o zdrowiu człowieka bez zdrowego środowiska, że zatrute środowisko skraca nasze życie. Mamy świadomość, że wartością firmy jest nie tylko jej wynik finansowy, ale też to, co robimy, by uczynić przyszłość lepszą – wyjaśniała.
Grupa Lux Med podjęła decyzję o dojściu do neutralności klimatycznej w 2040 r. Osiągnięcie celu zeroemisyjności to ogromne wyzwanie, wiążące się m.in. ze znalezieniem czystych źródeł energii dla wszystkich szpitali i placówek. – Obecna sytuacja kryzysu energetycznego niewątpliwie utrudni nam realizację programu, ale na pewno nie zrezygnujemy – podkreślała Rulkiewicz. I wyraziła nadzieję, że prywatna służba zdrowia, podobnie jak ta publiczna, wedle zapewnień rządu nie będzie narażona na przerwy w dostawach energii jesienią i zimą.