Innowacyjność w farmacji jest kluczowa. To priorytet dla wszystkich, którzy szukają skutecznego systemu ochrony zdrowia – wyjaśniał podczas Forum w Karpaczu Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Wyzwania, z którymi mierzy się obecnie system ochrony zdrowia, to dług zdrowotny po pandemii Covid-19, czyli pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta z powodu długiego czasu oczekiwania na specjalistę. Innymi czynnikami są zapadalność na choroby cywilizacyjne oraz starzenie się społeczeństwa.
Czytaj więcej
O przyszłym systemie kaucyjnym ma wkrótce rozmawiać rząd z samorządem. Ale pytań jest więcej niż odpowiedzi.
Michał Byliniak tłumaczył, w jaki sposób innowacyjne terapie mogą pomóc. – Wiele chorób, które są leczone lekami nowej generacji, przybiera łagodniejszą formę. Proces powrotu do zdrowia zostaje skrócony. Pacjent szybciej osiąga na tyle satysfakcjonujący poziom życia, który pozwala na rozwój zawodowy lub aktywności rodzinne.
Zaznaczył, że Polska ma wiele do zrobienia w tym obszarze. – Odchodzimy od porównywania się z Europą Zachodnią, gdzie dojrzałość systemów ochrony zdrowia jest zupełnie na innym poziomie. INFARMA przeprowadziła analizę rozwiązań wdrożonych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Przyjrzeliśmy się także rekomendacjom europejskich towarzystw naukowych. Mimo iż innowacje w Polsce są zauważalne, a decydenci mają świadomość wartości, jaką za sobą niosą, jako kraj mamy jeszcze wiele do zrobienia.