Kilka dni po zakończeniu szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow Komisja Europejska proponuje nowe instrumenty, które mają zatrzymać globalny proces niszczenia lasów. Od 1990 r. ubyło ich 420 mln, czyli obszar większy od Unii Europejskiej. Szacuje się, że UE – poprzez import towarów pochodzących z terenów wylesionych – odpowiada za około 10 proc. tego ubytku.
Do tej pory Unia polegała na umowach z państwami trzecimi. Przekonywała, także w kontekście bilateralnych umów handlowych, do ograniczenia procederu masowego wyrębu lasu. Problem polega jednak na tym, że państwa te – np. Brazylia – mają słabe prawo w tym zakresie.
Czytaj więcej
Przełomowe porozumienie na szczycie COP26 w Glasgow. Sto krajów na terenie których znajduje się 85 proc. światowych lasów zobowiąże się do powstrzymania deforestacji.
Namierzanie surowca
Dlatego teraz UE zmienia strategię i to na firmy nakłada obowiązek sprawdzenia, skąd pochodzi jeden z sześciu wrażliwych surowców: olej palmowy, wołowina, soja, kawa, kakao i drewno. Projekt rozporządzenia mówi też o niektórych pochodnych tych surowców, jak czekolada, skóra czy meble. Każdy importer będzie musiał sprawdzić, czy nie pochodzą one z terenów wylesionych po 31 grudnia 2020 r. – Przedstawione przez nas przepisy dotyczące wylesiania są najbardziej ambitnymi próbami legislacyjnego rozwiązania tych problemów na całym świecie – mówił Virginijus Sinkevičius, unijny komisarz ds. środowiska.
To Komisja określi poziom ryzyka danego kraju i te wskaźniki będą użyteczne dla firm. Ale nawet jeśli kraj zostanie zakwalifikowany do kategorii wysokiego ryzyka, nie oznacza to, że import jednego z wymienionych sześciu surowców, czy ich pochodnych, będzie zakazany. Firma będzie po prostu musiała wykazać, że nie pochodzi z terenu, na którym wycięto las po 31 grudnia 2020 r. W tym celu będzie musiała przekazać dane umożliwiające geograficzną lokalizację miejsca pochodzenia surowca. Komisja przekonuje, że nowe wymogi nie będą stanowiły nadmiernych obciążeń dla firm, które już teraz wiedzą zwykle, skąd pochodzą wykorzystywane przez nich surowce.