Polskie firmy promują się w świecie

Nasi eksporterzy z rosnącym rozmachem walczą o zagraniczne rynki. Przybywa firm, które budują swe marki poprzez sponsoring i kampanie reklamowe.

Publikacja: 04.10.2013 04:43

Oknoplast swą markę i pozycję wicelidera rynku okien we Włoszech wzmacnia jako sponsor jednego z naj

Oknoplast swą markę i pozycję wicelidera rynku okien we Włoszech wzmacnia jako sponsor jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich Interu Mediolan

Foto: materiały prasowe

W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu do studia polskiej firmy kosmetycznej Inglot w Chelsea Market na Manhattanie zaproszono artystów i producentów z Broadwayu, przedstawicieli świata mody, dyplomatów i dziennikarzy. Okazją była oficjalna prezentacja kolekcji kosmetyków inspirowanej głośnym musicalem „Pippin", nagrodzonym trzema nagrodami Tony.

Specjalna linia Inglot & Pippin – m.in. cienie do powiek, szminki i rozświetlacze do twarzy i ciała – jest efektem współpracy przemyskiej firmy z wizażystami i charakteryzatorami sztuki. To oni wybrali produkty do kolekcji.

Jak wyjaśnia rzeczniczka Inglota, Ewa Bober, spółka jest oficjalnym sponsorem makijażowym musicalu. To debiut przemyskiej firmy na Broadwayu, ale nie pierwsze doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach. Rodzinna firma Inglot przez kilka lat była sponsorem makijażu na nowojorskim Fashion Week (jego kosmetykami malowano uczestniczące w pokazach modelki), a przed dwoma laty wspierała swą markę jako partner w trasie koncertowej popularnej piosenkarki Britney Spears.

Jak dodaje Ewa Bober, kolekcja Inglot & Pippin będzie też reklamowana na cyfrowym billboardzie firmy przy nowojorskim Times Square. Przemyska spółka, która od ośmiu lat buduje globalną markę (ma już ponad 420 firmowych sklepów w 51 krajach) uruchomiła tam w 2009 r. swój pierwszy firmowy salon w USA.

Polscy eksporterzy, którzy przez wiele lat koncentrowali swą aktywność promocyjną na branżowych targach i folderach dla kontrahentów, ostatnio dużo częściej inwestują w działania marketingowe, które wzmacniają ich wizerunek na większą skalę. Coraz chętniej sięgają po sponsoring sportowy, który zapewnia najwięcej rozgłosu – tak za granicą, jak i w kraju.

Liderem jest tu podkrakowski Oknoplast, który przed ponad rokiem został jednym ze sponsorów znanego włoskiego klubu piłkarskiego Inter Mediolan: – By lepiej zaistnieć w świadomości klientów – wyjaśniał Mikołaj Placek, prezes firmy, dla której Włochy są jednym z kluczowych rynków.

Sponsoring włoskich piłkarzy przyniósł tak dobre efekty, że w marcu tego roku Oknoplast został sponsorem znanego włoskiego klubu koszykówki Virtus Bolonia. W ostatnich miesiącach ogłosił zaś dwie kolejne piłkarskie umowy sponsorskie: z niemiecką Borussią Dortmund oraz z francuskim Olympique Lyon.

Podobne pozytywne doświadczenia mają też za sobą inne firmy. – Sporty i imprezy masowe bardzo skutecznie pomagają promować i pozycjonować markę – podkreśla Paweł Kozyra, rzecznik giełdowej grupy Comarch, która sponsorowała kluby piłkarskie z Niemiec i Francji.

Przed dwoma laty logo Comarchu pojawiło się na koszulkach piłkarzy TSV 1860 Monachium. Jak wyjaśnia Paweł Kozyra, był to efekt przejęcia monachijskiej spółki SoftM Software i zmiany jej nazwy na Comarch Software.

Sponsoring klubu miał pomóc (i pomógł) spółce uwiarygodnić w oczach niemieckich klientów. W tym roku Comarch został zaś partnerem francuskiego klubu AS Nancy, co pomogło wzmocnić polską markę we Francji.

Na piłkę nożną, a konkretnie na piłkarzy, stawia też polski producent napojów izotonicznych Oshee, który przed rokiem podpisał umowę na dwuletnie wykorzystanie wizerunku piłkarzy Realu Madryt i Liverpoolu.

Po wsparcie sportowej gwiazdy sięgnęła też w swej zagranicznej ekspansji grupa FoodCare. Znany bokser Mike Tyson został ambasadorem jej napoju energetycznego Black.

– Mike Tyson jest marką samą w sobie. Cieszy się niezrównaną popularnością. Jego sportowy talent doceniają miliony osób na całym świecie. Naturalne jest dla nas wykorzystanie jego marki, wizerunku i popularności także za granicą – podkreśla Wiesław Włodarski, szef FoodCare.

Na sport stawia też w swych akcjach promocyjnych spożywcza grupa Maspex. W ubiegłym roku jej marka Kubuś przeprowadziła dla konsumentów z ośmiu krajów naszego regionu międzynarodową piłkarską promocję – Mistrzowie Futbolu. Nagrodą główną był wyjazd na słynny stadion Camp Nou w Barcelonie.

Krajowy potentat odzieżowy, LPP, w międzynarodowej ekspansji swych marek (m.in. Reserved) nie sięga po sportowej gwiazdy. Ale na najważniejszych rynkach za granicą – w Rosji, Czechach i na Ukrainie – wspiera swe brandy poprzez kampanie reklamowe w popularnych czasopismach, na billboardach czy przez sponsoring programów w TV.

– W Moskwie mamy reklamy m.in. wokół Teatru Wielkiego i ubieramy prezenterki telewizji muzycznej MUZ TV –wylicza Dariusz Pachla, wiceprezes LPP.

W promocje telewizyjne inwestuje też Maspex, który w Rumunii sponsoruje najpopularniejsze seriale i programy TV typu „Mam talent" czy „Taniec z gwiazdami".

—wsp. Tomasz Deptuła (Nowy Jork)

Podyskutuj z nami na Facebooku

www.fa­ce­bo­ok.com/eko­no­mia

Czy polskie firmy mają szansę zbudować silne, globalne marki?

Opinia:

Jacek Sadowski, prezes agencji Demo Effective Launching

Jestem przekonany, że kolejne dziesięć lat to będzie dekada ekspansji polskich firma za granicą. Będą coraz śmielej atakowały marketingowo i promocyjnie międzynarodowe rynki, tym bardziej że potrafią to robić. W ostatnich latach wiele z nich udowodniło, że na tym polu śmiało może konkurować z globalnymi graczami. W dodatku kampanie marketingowe za granicą mogą działać w dwie strony – budować markę wśród konsumentów w innych krajach, a jednocześnie wzmacniać wizerunek firmy w kraju. Polscy konsumenci chcą kupować rodzime produkty, ale takie, z których mogą być dumni. Potwierdza to choćby przykład Oknoplastu, któremu sponsoring klubu Inter Mediolan pomógł również wyróżnić się na polskim rynku okien.

Eksportowe wsparcie dla branż

Obok własnych pomysłów na promocję za granicą kilkaset polskich firm od dwóch lat korzysta z rządowego wsparcia w ramach branżowych programów promocji. Pomagają one w zagranicznej ekspansji na wybranych (najbardziej obiecujących) 33 rynkach przedsiębiorcom z 15 sektorów, które mają się stać specjalnością eksportową Polski. Wśród nich są m.in. branża meblarska, odzieżowa, jubilersko-bursztynnicza, produkcja jachtów, stolarka okienna i drzwiowa, budownictwo, kosmetyki, turystyka medyczna i polskie specjalności żywnościowe.

Łącznie na wsparcie 15 branż i ekspansję na perspektywiczne rynki przeznaczono w latach 2011–2014 ok. 188 mln zł. Wprawdzie programy nie zapewniają środków na sponsoring czy kampanie reklamowe poszczególnych firm za granicą, ale za to dofinansowują uczestnikom udział w kluczowych branżowych targach czy misjach gospodarczych na wybranych rynkach, organizując też wizyty studyjne dziennikarzy i kontrahentów z zagranicy.

W większości branż zaplanowane wstępnie kwoty wsparcia zostały już wyczerpane w 2012 r. , co skłoniło Ministerstwo Gospodarki do uruchomienia w tym roku kolejnych edycji konkursów na dofinansowanie targów. Tak było m.in. w branży jubilerskiej, meblarskiej czy kosmetycznej, gdzie w rządowym programie promocji uczestniczy prawie 50 krajowych producentów. Ocenę wyników promocji branż resort gospodarki planuje w połowie przyszłego roku. Wcześniej, na przełomie roku, ich efekt ma wzmocnić kampania marketingowa wspierająca polskich eksporterów i ich marki na kilku znaczących rynkach – w Niemczech, na Ukrainie, w Czechach, Rosji i w Chinach.

W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu do studia polskiej firmy kosmetycznej Inglot w Chelsea Market na Manhattanie zaproszono artystów i producentów z Broadwayu, przedstawicieli świata mody, dyplomatów i dziennikarzy. Okazją była oficjalna prezentacja kolekcji kosmetyków inspirowanej głośnym musicalem „Pippin", nagrodzonym trzema nagrodami Tony.

Specjalna linia Inglot & Pippin – m.in. cienie do powiek, szminki i rozświetlacze do twarzy i ciała – jest efektem współpracy przemyskiej firmy z wizażystami i charakteryzatorami sztuki. To oni wybrali produkty do kolekcji.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową